Stav nemocníc na Slovensku je veľkým problémom. Neraz sú v zlom stave aj oddelenia, kde personál zo všetkých síl bojuje o záchranu života detí, ale aj dospelých. Tak je na tom aj neonatologické oddelenie v Košiciach. Slováci na jeho rekonštrukciu vyzbierali už vyše 300 000 eur. Zbierka končí zajtra.
Slováci vyzbierali už 300 000 eur
Ako sme vás informovali v minulom článku, oddelenie neonatologickej intenzívnej medicíny diagnostikuje a lieči najzávažnejšie stavy u tých najmenších a najzraniteľnejších.
Personál, ktorý zachraňuje životy, ale už dlho pracuje v kritických podmienkach. Z Donio sa dozvedáme, že na oddelení je ročne hospitalizovaných 300 detí, často kriticky chorých či predčasne narodených. Neraz musia v priestoroch v havarijných podmienkach ostať aj niekoľko mesiacov. tak okná majú za sebou už niekoľko desaťročí, klimatizácia taktiež, a nepostačuje.
Neraz sa k inkubátorom natlačeným vedľa seba dostanú holuby, netopiere či hmyz. Po daždi zas do priestorov pod inkubátormi zateká voda, ktorú musí personál utierať. Podmienky sú jednoducho nedôstojné pre deti, rodičov, ale aj lekárov, sú na úrovni štandardu niektorých väzníc. Ženy v citlivom období po pôrode majú na hygienu len jednu kúpeľňu, druhá je nefunkčná. Poslednú čiastočnú rekonštrukciu sa podarilo vykonať pred 20 rokmi.
Neonatologické oddelenie to chce ale zmeniť, rozhodlo sa preto pristúpiť k vytvoreniu zbierky. Slováci ukázali, že dokážu mať srdce na správnom mieste a vyzbierali už viac ako 300 000 eur.
Z Donio sa dozvedáme, že neonatologické oddelenie sídli v prenajatých priestoroch Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach. Univerzitná nemocnica aj Detská fakultná nemocnica síce sú majetkom štátu, no legislatíva nepovoľuje uvoľnenie financií na ich rekonštrukciu.
Rekonštrukcia priestorov pre matky a nové okná
Z cieľov na Donio vidíme, že vďaka zbierke sa nielenže podarí uhradiť výmenu všetkých okien, ale taktiež sa bude môcť zrealizovať aj rekonštrukcia priestorov pre matky.
Zásluhu na tom, že Slováci prispeli takouto sumou, má aj stránka Zomri, ktorá kampaň zdieľala a tým sa dostala medzi širokú verejnosť.
Milovníčka dinosaurov Monika: Jurský park je fikcia plná mutantov. Ak by prežili, my by sme tu neboli
Nikola a Hana dali výpoveď a odišli na Zanzibar. V podniku z novej časti Na nože sme sa najedli až na druhý pokus
Najobávanejšia žena histórie: Kráľovnej Boudici sa báli aj Rimania, jej besné plienenie prirovnávajú ku skaze Pompejí
Žena napísala odkaz a pred rokmi sa vyparila: Má zvláštnu poruchu pamäti, rodina po nej pátrala už dvakrát
Slovákov straší fenomén pracujúcej chudoby. Nemecké platy podľa analytika môžeme mať, zmeniť sa musí zásadná vec
Nastúpili do lietadla, po chvíli boli mŕtvi. Letecká katastrofa tímu Manchester United patrí medzi najhoršie v histórii
Mladík spadol do 45 cm škáry za chladničky v obchode a našli ho po 10 rokoch. Kým jeho telo hnilo, ľudia tam nakupovali
Poslanec Bartek exkluzívne pre interez: Františkovi Mikloškovi sa neospravedlním, nepovedal som nič vulgárne
Obed nás vyšiel na 42 eur, najedli sme sa až na druhý pokus. Boli sme v podniku z novej časti Na nože
Nikola a Hana dali výpoveď v práci a odišli na Zanzibar: Ľudia tu zarábajú 171 eur mesačne, dostávame ponuky na vydaj








Nahlásiť chybu v článku