Foto: Unsplash

Facebook čelí ďalšej kritike. Tentokrát pre Instagram.

Facebook aj Google už majú svoje prvé veľké škandály s únikmi či zneužívaním dát za sebou. Obľúbená sociálna sieť Instagram síce patrí prvej menovanej spoločnosti, no ako taká ostáva zatiaľ bez čierneho bodu. Teda aspoň donedávna. Podľa nových informácií bol Instagram zneužitý americkým start up-om, ktorý potajmne zbieral súkromné dáta užívateľov. 

Instagram na začiatku roku 2018 zmenil pravidlá používania aplikácie a spoločnostiam obmedzil prístup k údajom jej užívateľov. Podľa zistení Business Insider však americký start-up HYP3R, zbieral súkromné dáta užívateľov naďalej. Viac ako rok mala spoločnosť zbierať dáta na Instagrame a to okrem údajov o polohe aj súkromné „stories“ užívateľov, ktoré po 24 hodinách už nie sú viditeľné.

Ako informuje portál TechCrunch, startup HYP3R vznikol pred niekoľkými rokmi a až donedávna bol dôveryhodným obchodným partnerom spoločnosti Facebook a teda aj sociálnej siete Instagram. Platforma pomáha inzerentom zacieliť reklamu na užívateľov napríklad podľa udalostí, ktoré navštevujú alebo podľa hobby, ktorému sa venujú.

Platforma dáta o užívateľoch sociálnej siete zbierala aj po zmenách v pravidlách Instagramu po začiatku roku 2018. Vytvárať mala akési tieňové profily ľudí, kde zhromažďovala údaje o ich polohe, ale aj súkromné fotografie či videá a to aj také, ktoré majú zo sociálnej siete po 24 hodinách zmiznúť.

Foto: Unsplash

Škandál o zbieraní súkromných dát užívateľov Instagramu si spoločnosť Facebook, ktorá sociálnu sieť vlastní, nevšimla a to napriek tomu, že HYP3R svoje aktivity nijako neutajoval. Situáciu začal Facebook riešiť až po upozornení zo strany portálu Business Insider. Podľa vyjadrenia, ktoré spoločnosť portálu poskytlo, platforma HYP3R porušila pravidlá spoločnosti a bola z Instagramu odstránená. Facebook navyše tvrdí, že urobil potrebné kroky, aby sa podobná situácia v budúcnosti už neopakovala. Facebook tak opäť raz čelí kritike za to, že používateľov svojich produktov nedokáže dokonale uchrániť.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )