Foto: ATLANTIC PRODUCTIONS FOR DISCOVERY CHANNEL

Zviera plávalo takmer 7000 metrov pod hladinou.

V Indickom oceáne sa vedcom podarilo zachytiť chobotnicu plávajúcu najhlbšie pod vodnou hladinou. Zviera plávalo takmer 7000 metrov pod hladinou, čo je takmer o dva kilometre viac, ako doterajší rekordný záznam. Výsledky pozorovania zverejnili v žurnále Marine Biology.

Podľa vedca Alana Jamiesona ide o takzvanú Dumbo chobotnicu, ktorej meno odvodili na základe podobnosti so známym animovaným slonom od Walta Disneyho. Jamieson skúmal hlboké miesta prostredníctvom rámov s prístrojmi, ktoré spustili z výskumných lodí. Po dopadnutí na dno začali zaznamenávať všetok pohyb okolo seba.

Zariadenie pritom nahralo dve chobotnice, jedna s dĺžkou 43 centimetrov plávala v hĺbke 5760 metrov pod morom a druhá, 35-centimetrová, zas v hĺbke 6957 metrov.

Doteraz sa vedcom podarilo nájsť hlboko pod hladinou vajcia či fragmenty chobotníc, pričom plávajúcu chobotnicu zaznamenali v maximálnej hĺbke 5145 metrov pod morom, a to pred 50 rokmi na čiernobielej fotografii pri Barbadose.

Jamieson tvrdí, že chobotnice si môžu nájsť vhodné prostredie na život takmer všade na svete. Tie, ktoré žijú v takýchto hĺbkach, však musia mať prispôsobené bunky voči tlaku.

Obidve zvieratá nakameroval, keď pracoval ako hlavný vedec projektu Five Deeps Expedition. V rámci neho americký dobrodruh a milionár Victor Vescovo ako prvý človek navštívil najhlbšie miesta vo všetkých svetových oceánoch.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )