Foto: Cestou necestou

Aký dopravný prostriedok je najvhodnejší na spoznávanie krajín? No predsa bicykel.

Niekto zvláda cestu na bicykli maximálne tak do obchodu, niekto má oveľa smelšie plány a na bicykli prekonáva nielen sám seba, ale aj hranice viacerých štátov. A v nasledujúcich riadkoch vás presvedčíme, že na Slovensku je takýchto dobrodruhov oveľa viac, ako ste si mysleli.

Minulý rok sa partia troch kamarátov rozhodla prejsť zo Slovenska naprieč Maďarskom, Moldavskom až na Ukrajinu k Čiernemu moru. Na bicykloch. Na jednoprevodových Libertách. Šialenci či dobrodruhovia? Cesta im trvala viac ako dva týždne a vďaka autu s fototechnikou, ktoré ich na tejto ceste sprevádzalo sa im podarilo natočiť viac ako 20 hodín materiálu, ktorý následne zostrihali do 40-minútového filmu a každý, kto má záujem, si tak môže pozrieť, čo všetko na ceste k Čiernemu moru táto partia zažila a dozvie sa taktiež, ako sa chalanom na starých Libertách šliapalo do pedálov.

Film a prezentáciu Martina Heška a Mateja Mega si môžete pozrieť počas festivalu Cestou necestou v Bratislave (10.-12.11.), v Žiline (16.-18.11.) a v Banskej Bystrici (24.-26.11.).

Cestou necestou
Cestou necestou
Cestou necestou
Cestou necestou

Svoju cestu na bicykli naprieč Karpatským oblúkom zaznamenal do amatérsky spracovaného filmu aj cestovateľ Peťo Jankovič, ktorý na bicykli prešiel v roku 2015 šesť krajín zo Srbska, cez Rumunsko a Ukrajinu, až po Poľsko, Česko a Slovensko. Peťo sa na túto 2900 km trasu z Belehradu do Bratislavy vydal spolu so svojím kamarátom a chceli tak najmä prispieť k propagácii najekonomickejšieho a najekologickejšieho spôsobu dopravy – cyklistiky a cykloturistiky. Plus samozrejme získali po ceste množstvo kvalitného materiálu a zážitky, ktoré im nikto nevezme.

Cestou necestou
Cestou necestou

Dobrodruh Miro Langer to na svojom dvojkolesovom parťákovi potiahol oveľa ďalej. A za svoju konečnú destináciu si zvolil cestovateľsky úplne netradičnú krajinu. Kto by už len chcel ísť do Pakistanu? A na bicykli? Mirova dobrodružná povaha to poňala ako výzvu a tak sa na svoju cestu vybral práve sem. Videl tak prach a špinu, ale aj neskutočne krásne hory, stále zasnežené sedem- či osemtisícové štíty najvyšších svetových pohorí Hindúkuš, Karakoram či Himaláje. A hoci má Pakistan ako krajina katastrofálnu reputáciu a turisti sa tam vo veľkom nehrnú, Mirove skúsenosti sú také, že stretol neuveriteľne priateľských a dobrých ľudí, pre ktorých bolo privítať ho ako cudzinca vo svojom dome tá najväčšia česť.

Cestou necestou
Cestou necestou
Cestou necestou
Cestou necestou

Zážitky z Mirovej a Petrovej cesty si budete môcť vypočuť na festivale v Bratislave (10.-12.11.).

Všetky tri príbehy o tom, ako sa cestuje na bicykli, ako sa treba na cykloturistiku zbaliť a na čo všetko pri takomto cestovaní treba myslieť, si môžete vypočuť v rámci jesenného turné cestovateľského festivalu Cestou necestou. Príďte sa spýtať na čokoľvek alebo skrátka len nabrať inšpiráciu od ľudí, ktorých cestovanie sa trochu vymyká zabehnutej klasike a zároveň zanecháva menšiu ekologickú stopu.

Hana Hajovská
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )