Foto: Indian Government work [Public domain], via Wikimedia Commons/Pixabay

O Gándhího živote ste už iste niečo počuli, čo však viete o jeho smrti?

Zapríčinil sa o ňu hinduistický extrémista indického pôvodu menom Nathuram Godse. Gándího zavraždil ešte v roku 1948, jeho konanie však vyvoláva diskusie ešte aj dnes. Čo ho k neodpustiteľnému skutku viedlo?

Mahátmá Gándhí

Móhandás Karamčand Gándhí, známy ako Mahátmá Gándhí, sa okolo roku 1940 preslávil nielen v Indii, ale aj po celom svete. Bol známy ako aktivista a človek, ktorý všetkými silami bojoval za oslobodenie svojej vlasti spod britskej nadvlády. Nevybral sa však násilnou cestou, ale presadzoval myšlienku boja bez násilia. Aj vďaka tomu si získal tisícky prívržencov v rôznych kútoch sveta.

Kto bol Nathuram Godse?

Ako mnoho iných slávnych osobností, aj Gándhí si získal nielen prívržencov, ale aj nepriateľov. Najúhlavnejším z nich bol v tomto prípade extrémista Nathuram Godse. 30. januára v roku 1948 sa Mahátmá práve chystal modliť, keď k nemu v Naí Dillí prikročil Nathuram a trikrát ho strelil do hrude.

Netradičná výchova

Nathuram sa narodil 19. mája v roku 1910 ako piate dieťa a zároveň štvrtý syn Vinayaka a Lakshmi. Rodina však nemala šťastie a traja Nathuramovi bratia zomreli krátko po narodení. Prežila len jeho sestra, vďaka čomu rodičia uverili, že synovia sú v ich rode prekliati a Nathuram prežije len vtedy, ak bude vychovávaný ako dievča.

Rodičia mu teda dali meno Ramchandra alebo Ram a dali mu prepichnúť nos, aby mohol nosiť krúžok ako ostatné dievčatá. Práve vďaka krúžku v nose si vyslúžil prezývku Nathuram, teda „Ram, ktorý nosí v nose krúžok“. Ako chlapca ho rodina začala vychovávať až po tom, čo sa im narodil ďalší syn a prežil.

Gándhí ako idol

Netradičná výchova nebola jedinou zvláštnosťou. Nathuramova rodina verila, že ich dieťa je akési médium, pred sochou bohyne upadá do tranzu a prináša posolstvá. Napriek tomu, že bol spočiatku vychovávaný ako dievča, z Godseho vyrástol statný mladý muž. Rád čítal, v škole mu to však nešlo, následkom čoho napokon neurobil skúšky a nedokázal si nájsť riadnu prácu. Približne v tom čase sa oboznámil s Gándhího ideológiou a myšlienka boja proti britskej nadvláde sa mu pozdávala. Jeho brat Gopal sa neskôr vyjadril, že počas školy bol Gándhí ich najväčším idolom.

Politické strany

Obrat nastal, keď sa Nathuram s rodinou presťahovali do malého mestečka Ratnagiri. Tu sa prvýkrát stretol s myšlienkou Vinayaka Damodara Savarkara, patriota a politického väzňa, ktorý taktiež bojoval proti britskej nadvláde, avšak násilne a zbraňami. Práve Savarkara sa neskôr dostal na čelo nacionalistickej politickej strany, ktorá sa vyznačovala extrémizmom a Godse sa stal jej oddaným členom. Stal sa taktiež členom Rashtriya Swayamsevak Sangh (RSS), ktorá odmietala spoluprácu s Moslimami.

Hindu Mahasabha

RSS bola nielen proti Moslimom, ale nepáčil sa im nenásilný spôsob Gándhího jednania. Považovali takéto správanie za prejav slabosti a náznak podvoľovania sa. Zastávali tiež názor, že len Hinduista môže zachrániť svoju krajinu a Moslimovia nemajú nárok miešať sa do toho. To však Nathuramovi nestačilo a pridal sa k Hindu Mahasabha, k strane, ktorá spĺňala jeho predstavy o niečo viac. Okrem toho, spolu s Narayanom Apte založil noviny s názvom Agrani.

Atentát

India sa oslobodila spod nadvlády Britov 15. augusta v roku 1947, nepokoje však napriek tomu neustali. Gandhí preto putoval po krajine a snažil sa spory urovnať. Práve na jednej z takýchto návštev sa Godse rozhodol, že Gándhího život a pôsobenie ukončí. V názoroch na to, čo sa udialo po tom, čo Godse vystrelil, sa historici rozchádzajú.

Niektorí tvrdia, že sa Godse vzdal a nechal sa odviezť políciou, kým iní hovoria, že muža sa ujal dav ľudí, ktorý ho kopal a bil, až kým nezasiahli policajti. Godse tvrdil, že atentát spáchal preto, lebo Gándhího politika zničila životy miliónov ľudí a nedokázal mu odpustiť ani to, že sa usiloval o spoluprácu s Moslimami. Cítil preto potrebu vziať spravodlivosť do vlastných rúk.

Poprava

Godse bol napokon odsúdený na smrť obesením, proti čomu sa Gándhího synovia odvolali, bolo to totiž proti princípom, o ktoré sa ich otec usiloval. Neuspeli však a v roku 1949 boli Godse a Apte popravení. Napriek tomu, že sa vražda odohrala pred rokmi, Godseho skutky ešte aj dnes ovplyvňujú množstvo ľudí. V roku 2017 dokonca jeho stúpenci oslavovali výročie v deň, kedy bol Godse popravený.

allthatisinteresting
Uložiť článok

Najnovšie články