Foto: Archív TASR (AP Photo/Keystone, Monika Flueckiger)

The Prodigy je na elektronickej scéne legendou.

Keď sa povie The Prodigy, väčšina z nás má pred očami práve muža menom Keith Flint. Napriek tomu je za týmto zaujímavým hudobným projektom niekto celkom iný. Bez Flinta by to však nikdy nešlo. Práve jeho energická šou a vystupovanie na pódiu, urobilo z The Prodigy legendu. Keith Flint svet opustil dnes, 4. marca 2019 vo veku 49 rokov. 

Kapela jedného muža

The Prodigy je skutočne projektom jedného muža, no nie toho najznámejšieho. Koncom 80. rokov ho vytvoril Liam Howlett, producent a „klávesák“, ktorý nahral pre stanicu Roland W-30 prvé 10-skladbové demo. Prezývku The Prodigy si vybral ako poctu pre svoj prvý analógový syntetizátor Moog Prodigy. Postupom času sa už ako skupina stalo The Prodigy priekopníkom štýlu big beat a hudobným projektom s množstvom prestížnych ocenení.

Foto: Archív TASR/Tomáš Halász

Stretli sa v bare

Liam Howlett a Keith Flint navštevovali rovnakú školu, no tam sa nikdy nespoznali. Stalo sa tak až v hudobnom klube Barn v mestečku Braintree, severozápadne od Londýna. Práve tu sa Keith údajne naučil aj tancovať, čo neskôr vo veľkom využil aj na pódiu pri svojich energických predstaveniach. Barn bol totiž tradičným rave klubom, kde sa pravidelne konali koncerty elektronickej tanečnej hudby.

Foto: Jaroslav Novák

Prvý koncert

The Prodigy už ako skupina zahrala svoj prvý koncert v roku 1990 v londýnskom klube The Labyrinth. V tom čase mala už kapela troch členov – producenta Howletta a dvoch tanečníkov/spevákov, z ktorých jeden bol práve Keith Flint. Na ich prvom koncerte bolo asi 250 ľudí. Už o pár mesiacov The Prodigy vydali singel Charly, ktorý v Británii zaznamenal pomerne veľký úspech. Medzinárodnú slávu získala kapela najmä po vydaní najznámejšej skladby Firestarter.

Stiahnutie z predaja

Skupina The Prodigy sa počas svojej histórie stretla aj s mnohými odporcami a veľkou kritikou. Problémom sú najmä ich kontroverzné texty a videoklipy. Organizácia National Organization for Women skritizovala skladbu Smack My Bitch Up a označila ju za nebezpečnú a vedúcu k násiliu voči ženám. Videoklip k skladbe bol televíziou MTV označený za „najkontroverznejší“. Album The Fat of the Land, na ktorom sa skladba nachádzala, zo svojich regálov neskôr stiahli veľké obchodné reťazce Wal-Mart a Kmart.

Kontroverzný vzhľad

Spevák skupiny The Prodigy bol vo svete známy aj pre extravagantný vzhľad. V obľube mal divoké punkové účesy a početné tetovania. Po odvysielaní videoklipu Firestarter v relácii BBC Top of the Pops, prišiel do televízie rekordný počet sťažností. Nechýbalo ani odporúčanie o tom, že Flint potrebuje naliehavú lekársku pomoc. Frontman The Prodigy mal veľkú obľubu aj v tetovaniach. Na bruchu mal veľkými písmenami vytetované Inflicted. V jednom rozhovore povedal že toto tetovanie bolelo, ako by ho rituálne na oltárnom stole týral samotný Satan.

Foto: Archív TASR (AP Photo/Keystone, Monika Flueckiger)

Pretekár na motorke

O nespútanej energii Flinta okrem hudobných šou svedčilo aj jeho hobby. Flint mal totiž veľkú obľubu v motocykloch a sám na nich aj jazdil. V roku 2007 sa zúčastnil aj súťaže Spanish motorcycle Grand Prix. Mal aj svoj vlastný motocyklový tím – Team Traction Control, ktorý sa zúčastnil britskej súťaže British Superbike Championship. V roku 2015 jeho tím vyhral dva závody Isle of Man TT.

Foto: Archív TASR (AP Photo/Keystone, Steffen Schmidt, File)

Pohoda

The Prodigy si na prelome tisícročí dali krátku pauzu. Po dvoch rokoch sa však na hudobnú scénu opäť vrátili a ukázali, že rozhodne nepatria do starého železa. V elektronickej tanečnej hudbe patria dodnes medzi priekopníkov a absolútne legendy. Dokázali to aj na trenčianskom letisku. Na festivale Pohoda vystúpili hneď dvakrát a to v roku 2005 a 2016. Fotografie z druhého spomínaného koncertu nájdete aj v našom archívnom fotoreporte.

Foto: Archív TASR (AP Photo/Axel Seidemann, File)

Smrť

Hlas, tanec a tvár projektu The Prodigy Keith Flint opustil svet 4. marca vo veku 49 rokov. Polícia objavila Flintove telo v jeho dome neďaleko mesta Dunmow v grófstve Essex. Spevák bol po príchode polície v bezvedomí, no po neúspešnej resuscitácii lekár konštatoval hudobníkovu smrť. Flintovu smrť medzičasom oficiálne potvrdila aj skupina The Prodigy. Vo svojom vyhlásení členovia skupiny označili Flinta za „skutočného priekopníka, inovátora a legendu“ a dodali, že im bude „navždy chýbať“. Príčina smrti zatiaľ oficiálne známa nie je, no informácie v médiách naznačujú možnosť samovraždy.

Uložiť článok

Najnovšie články