Po štvrtkovom a piatkovom dni na Pohode, nasledovala najočakávanejšia sobota. 

Bol to deň plný hudobno-vizuálnych zážitkov. Efektná stroboskopová show v podaní Prodigy, vizuálny zážitok z nočných hologramov od Flying Lotus, záplava farieb slovenského B-Complex, morské prasiatka a psíky od populárnych Midi Lidi, prekvapenia na pódiu Loly Marsh a ešte viac…

Prebúdza nás hrejivé ranné slnko. V stane sa nedá dýchať, tak nás to vykopne už o 7 ráno. Pri pohľade na nekonečné rady na sprchy sa len pousmejeme. Vďaka za intuíciu. Tento rituál sme prozreteľne zvládli už v noci. Ostáva ešte pár ďalších v podobe chutných raňajok a kávy. Náš sobotný deň s Pohodou môže smelo začať.

Ocitáme sa v Space aréne SLSP. Americká kapela Poliça nás prekvapí svojím zvukom. Príjemný energický, ženský vokál Channy Leaneagh v ukotvených elektronických podmazoch vyvoláva pocity pohody, no zároveň silnej melanchólie. Zmes indietroniky a R&B podčiarkujú texty reagujúce na sociálne problémy spoločnosti. Dynamická hudba je vhodná na rozjímanie pri počúvaní, no zároveň nabáda k tancu.

Na ceste naprieč hudobnými žánrami prechádzame k Urpiner stage. Čaká tu na nás vysmiaty krstný otec jamajskej hudby, gitarista Ernest Ranglin so svojimi priateľmi. Má pri sebe hviezdnych ostrieľaných hráčov. Cheikha Lô (spev), Tonyho Allena (bicie), Courtneyho Pinea (saxofón), Alexa Wilsona (klavír) a Ira Colemana (basa). Vidieť túto partičku pokope na jednom pódiu je nevídaný nielen hudobný, no aj vizuálny zážitok. Jamjská pohodička preniká v rytmoch ska, raggea a jazzu do každej bunky tela.

interez.sk, Jaro Novák
interez.sk, Jaro Novák

Pozitívne naladení prechádzame k šapitó Európa stage. Mladí slovenskí experimentátori s hlasom elektronikou, netradičnými zvukmi a nástrojmi prekvapia plnosťou zvuku. Stage patrí NÚKU a ich zmesi štýlov a prepojení s prekvapivými závermi, gradáciou a výraznými glissandami hlasu speváčky Alex Kopáčovej.

Chceme toho stihnúť veľa. Rozhodneme sa preto ukradnúť si ešte kúsok dobrej nálady od českých Midi Lidi. Kapela Petra Mareka predvádza dokonale zohratý výkon. Česká energia a temperament sa nezaprie, a my spolu s preplnenou Space arénou SLSP hltáme týchto týpkov očami. Frontmen tancuje, spieva a recituje oblečený do jednoduchého modrého trička a modrých treniek. Svojím chlapčenským šarmom zaraz roztancuje celý stan v rytme známych hitov. Atmosféru dopĺňa projekcia 3 morských prasiatok meniacich sa na 3 psíkov pokyvkávajúcich hlavami v rytme hudby. Petr Marek kričí: „Svobodáá, svobodááá.“ Dav šalie, aréna buráca. Na záver vydareného koncertu vtipne ešte dodáva: „To bola kapela Zrní s filharmóniou z Ostravy. Všichni sme božský včetne sláčikov. Je presne 18:00, tak prídavok nebude aj keby sme sa postavili na čokoľvek.“

Na hlavnom pódiu sa už chystajú post-punkové devy Savages. Speváčka kapely Camille Berthomier na úvod: „Toto je prvýkrát, čo sme tu. Je nám preto veľkou cťou stretnúť vás všetkých.“ To už ženská kapela oblečená v čiernom rozpútava v divákoch svojím prejavom pocit, akoby sa ocitli kdesi na prahu 70. rokov. Zvláštnu atmosféru elegantného, miestami špinavého a temného punku, dopĺňa nenapodobiteľný hlas a excentrické pohyby speváčky.

interez.sk, Jaro Novák
interez.sk, Jaro Novák

Zvonivý, slnečný, hudobný pozdrav posiela z Pohody Lola Marsh. Ikona mnohých mladých fanúšikov s outfitom víly s kvetovanou čelenkou vo vlasoch doprevádzajúca svoju izraelskú kapelu na ukulele. Publiku dopriala hneď niekoľko hitov, na ktoré s napätím čakali. Počas jedného z nich, „You’re Mine“, rozospievala pozitívne naladené publikum pred Orange stage. Nechýbali ani milé prekvapenia na pódiu. Spoločne odspievaná pieseň s Ninou, s ktorou sa Lola stretla na Pohode pred 2 rokmi, či priateľské stretnutie s Mišom Kaščákom v priamom prenose počas koncertu. Ich prvé stretnutie prebehlo náhodne v Tel Avive asi pred 3 rokmi, vďaka ktorému Lola absolvovala malé slovenské tour a na Pohode sa ocitla už tretíkrát. Mišo si odnášal z pódia darček v podobe obrazu s jeho fotografiou ako agenta 007 s komentárom od Loly, že je novým slovenským Jamesom Bondom a Lola jednu z nádherných slnečníc odtrhnutú uprostred pohodového slnečnicového poľa.

Speváčka z kapely Moloko, Roisin Murphy, sa po rozpade kapely rozhodla pre sólovú kariéru. Bláznivá, kreatívna, nenapodobiteľná. Kráľovná elektro-popu. Počas pohodového koncertu na hlavnom Urpiner stage zaujala netradičným spojením textov, meniacimi sa kostýmami reagujúcimi na postavenie ženy v spoločnosti a výrazným nezabudnuteľným hlasom.

interez.sk, Jaro Novák
interez.sk, Jaro Novák

Sobotný festivalový areál sa čoraz viac zapĺňal ľuďmi. Nocou sa niesol šepot mena očakávaného. Prodigy, Prodigy. Znelo zo všetkých strán. Festival dosiahol svoj vrchol a program hlavného stage sa takmer naplnil. Elektro pankáči nesklamali. Priniesli nevídané prepojenie tanečnej party so strhujúcou svetelnou stroboskopovou show. Pred pódiom a všade okolo neho šalel dav ktorý sa dočkal svojho headlinera. Priestor okolo zaplnila šialená energia prúdiaca v pravidelných dávkach z pódia. Droga v podobe hudobného vyvrcholenia zasiahla každú bunku tela.

interez.sk, Jaro Novák
interez.sk, Jaro Novák

Kto nemal dosť, prešiel sa nocou k vzdialenejšiemu Orange stage. Čakal tu na nás masívny, takmer fyzický zážitok z hudby amerického Dj-a, Flying Lotusa. Hudobné prežívanie sa spojilo v jedno s vizuálnym vnímaním a fanúšikovia tejto hudobnej delikatesy dostali plnohodnotný zážitok v spojení hudby s hologramovým vizuálom nočnej projekcie.

20. jubilejný ročník festivalu Pohoda nesklamal. Vyznačoval sa jedinečnou paletou farieb cestou naprieč hudobnými žánrami. Pritiahol ľudí všetkých generácií. Odnášame si záverom pocit, že hudba obohacuje človeka na všetkých úrovniach jeho vnímania. Je jazykom spájajúcim národy naprieč kultúrnymi či náboženskými presvedčeniami. Je premenlivá, neustále sa rozvíjajúca, no zároveň večná.
Príbehy
0
Komentovať (0)