Foto: Wikimedia Commons

Ísť niekam na dovolenku a dostať za to zaplatené, je snom každého turistu.

Pandémia Covidu-19 výrazne poznačila niekoľko oblastí vrátane cestovného ruchu. S týmto problémom sa momentálne borí aj Taiwan, ktorý v priebehu minulého roka navštívilo približne 900 000 turistov. Je to však oveľa menej, ako pred pandémiou a vláda tohto ostrovného štátu sa teraz snaží podniknúť kroky, ktoré by nepriaznivú situáciu zvrátili.

Článok pokračuje pod videom ↓

Počet turistov sa rapídne znížil, chcú im platiť

Jeden zo základných pilierov globálnej ekonomiky, cestovný ruch, sa kvôli rôznym pravidlám a obmedzeniam počas koronakrízy otriasol v základoch. Týka sa to prakticky celého sveta a výrazne to pocítil aj ostrovný štát Taiwan, ktorý v roku 2019 navštívilo rekordných 11,8 milióna turistov, uvádza CNN. V minulom roku si už ale cestu na ázijský štát našlo len 900 000 turistov, čo je len zlomok z rekordného roku. Ako sa ďalej v článku uvádza, Taiwan chce s týmto rapídnym poklesom bojovať vskutku zaujímavým spôsobom.

Foto: 毛貓大少爺 from Taipei, Taiwan, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Turistom sa rozhodnú dovolenku spríjemniť príspevkom vo výške 165 dolárov (155 eur), ktorý by mal predstavovať lákadlo pre návštevníkov, najmä z kľúčových oblastí ako Japonsko, Južná Kórea, ale aj USA. Taiwanský premiér Chen Chien-jen včera oznámil, že cieľom vlády je tento rok prilákať 6 miliónov turistov. Minister dopravy Wang Kuo-tsai k príspevku uviedol, že bude cestovateľom vyplácaný digitálne a pokryť ním budú môcť svoje výdaje na Taiwane vrátane hotelov.

Foto: Photo by CEphoto, Uwe Aranas, Wikimedia Commons

Pandémia poznačila svetový cestovný ruch

Takmer až devastačný vplyv pandémie ale pocítil celý svetový cestovný ruch. Portál Statista uvádza, že následkom rôznych opatrení a turistických obmedzení sa znížili cestovateľské náklady vo svetovom cestovnom ruchu približne o polovicu. Kým v rokoch 2019 a 2020 predstavovali tieto náklady približne 5 biliónov dolárov (4,72 biliónov eur), v roku 2022 to bolo už len 2,33 bilióna dolárov (2,17 bilióna eur). Aj preto sa niektoré turistické destinácie snažia prilákať návštevníkov všetkými možnými spôsobmi, ktoré by im prinavrátili bývalé čísla.

Najnovšie články