Foto: Wade Lambert (unsplash)

Zambia opäť premýšľa nad kontroverzným plánom z roku 2016.

Zambia sa po dvoch rokoch vracia ku kontroverznému plánu. Problém s vysokým počtom hrochov v oblasti rieky Luangwa chce vyriešiť riadeným znížením populácie. Krajina chce v najbližších 5 rokoch zabiť až 2000 jedincov a to povolením lovu, napríklad aj zberateľom zvieracích trofejí. 

Kontroverzný plán predstavila zambijská vláda už v roku 2016. Po ostrej kritike zo strany ochrancov zvierat sa o ňom na krátky čas prestalo hovoriť. Po dvoch rokoch je však „opäť na stole“ a vláda znovu zvažuje vysokú populáciu hrochov vyriešiť pomerne razantne. Podľa agentúry Reuters to v pondelok potvrdil minister cestovného ruchu Charles Banda. Podľa jeho slov žije na južnom toku rieky Luangwa v národnom parku The South Luangwa približne 13-tisícová populácia hrochov. Tvrdí, že rieka takéto množstvo zvierat nezvláda a populáciu treba preriediť. Presun zvierat do iných častí južnej Afriky by však bol priveľmi nákladný.

Foto: Jeff Griffith (unsplash)

Jediným dostupným riešením je podľa zambijských úradov riadené zníženie populácie hrochov – teda ich kontrolované zabíjanie. Krajina sa tak vracia ku kontroverznému plánu udeliť povolenia na lov divokých hrochov, aktivite, ktorá je naprieč celým svetom ostro kritizovaná. Národný park The South Luangwa National Park je pritom známy ďaleko za pobrežím Afriky a predstavuje jednu z najväčších lákadiel cestovného ruchu v Zambii. Ide o typickú savanu, kde rieku Luangwa obývajú hrochy spolu s krokodílmi, kým po súši sa zas premávajú slony, žirafy, antilopy či levy.

Foto: Johanneke Kroesbergen-Kamps (unsplash)

Najväčším kritikom návrhu na zníženie populácie hrochov v Zambii je organizácia na ochranu divočiny Born Free. Organizácia argumentuje, že úrady ani po dvoch rokoch nepriniesli odborný posudok, ktorý by potvrdil, že rieka Luangwa nezvláda vysokú populáciu hrochov v národnom parku. Či sa riadené zabíjanie populácie stane skutočnosťou, ukážu aj najbližšie mesiace.

Príbehy
0
Komentovať (0)