foto: Facebook/ ENERGY MEET

Čoskoro sa možno budeme sťahovať do plávajúcich miest na mori.

V snahe vyhnúť sa zákonom a reguláciám krajín sa skupina milionárov zo Silicon Valley má odvážny plán postaviť plávajúce mesto v Tahiti vo Francúzskej Polynézii. Znie to ako začiatok sci-fi filmu, no podľa tvorcov projektu by sa z mesta mohol stať rajom pre technologické podnikanie a vedecké inovácie.

Inštitút Seasteading bol založený už v roku 2008 miliardárom a zakladateľom platobného systému PayPal Petrom Thielom a softvérovým inžinierom, pokrovým hráčom a politológom Patrim Friedmanom. Ich cieľom je založiť trvalé autonómne oceánske komunity, kde bude možné experimentovať a inovovať rôzne sociálne, politické a právne systémy.

Seasteading bude jedinečnou príležitosťou pre vytvorenie akvakultúry, zvislého farmárčenia, vedeckých a inžinierskych výskumov v ekológii, získavania energie z oceánu, skúmania medicíny, nanotechnológie, počítačovej vedy, biopalív a mnohých ďalších,“ píše sa na ich stránke.

Ich vízia pozostáva z niekoľkých spevnených betónových platní, každý o veľkosti 50 x 50 metrov. Jedna bude schopná udržať tri trojposchodové budovy spolu s parkmi, kanceláriami a bytmi, v ktorých by ľudia mohli bývať. Začať by chceli s 250 obyvateľmi, v ideálnom prípade by boli obydlia poháňané obnoviteľnou energiou.

V meste by mali platiť medzinárodné zákony, no chceli by si tam založiť vlastné miniatúrne vládne nariadenia, ktoré by uľahčili vedecké výskumy a podnikanie. „Inovácie takmer denne menia celý svet. My ich chceme priniesť do verejného sektoru, kde sú tak veľmi potrebné,“ tvrdia. Tento krok je podľa nich len prirodzeným vývojom.

S Francúzskou Polynéziou majú dohodu, že do konca tohto roka poskytnú vláde štúdie zamerané na životné prostredie a ekonomickú stránku budúceho mesta a na základe nich vydá vláda primerané zákony, keďže krajina bude pre mesto hostiteľský štát. Zatiaľ je však stavba mesta finančne aj technicky náročná a uvidí sa, či k samotnej realizácii vôbec dôjde.

Pozri aj: Na Belize si teraz môžete prenajať vlastný ostrov. Tento tropický raj je finančne oveľa dostupnejší, než by ste čakali

iflscience.com
Príbehy
0
Komentovať (0)