Foto: Profimedia

Assange predstúpi pred federálny súd na súostroví Severné Mariány v Západnom Tichomorí a prizná sa k obvineniam zo sprisahania za účelom nezákonného získavania a šírenia utajovaných informácií o národnej obrane USA.

Portál Wikileaks v utorok uviedol, že jeho zakladateľ Julian Assange opustil väzenie v Británii, kde bol doposiaľ zadržiavaný, a odletel z krajiny. K oznámeniu došlo krátko po zverejnení informácií, podľa ktorých sa Assange po dohode s úradmi USA prizná k vine v súvislosti s porušením amerických zákonov o špionáži, čo mu umožní návrat domov do Austrálie. TASR informuje podľa agentúr Reuters a DPA.

Udelili mu kauciu

Assange podľa portálu odcestoval z Británie z letiska Stansted ešte v pondelok popoludní. „Julian Assange je voľný,“ uvádza sa v príspevku na účte Wikileaks na platforme X.

„Z väzenia Belmarsh s maximálnym stupňom ochrany odišiel v pondelok 24. júna v ranných hodinách po tom, čo tam strávil dovedna 1901 dní. Kauciu mu udelil londýnsky najvyšší súd a popoludní nastúpil na palubu lietadla na letisku Stansted a odletel z Británie,“ dodáva portál.

Po príspevku zverejnil Wikileaks aj krátke video, na ktorom vidieť zrejme Assangea, ako ho prevážajú na letisko a ako nastupuje do lietadla, píše DPA.

Portál krátko predtým uviedol, že Assange predstúpi pred federálny súd na súostroví Severné Mariány v Západnom Tichomorí a prizná sa k obvineniam zo sprisahania za účelom nezákonného získavania a šírenia utajovaných informácií o národnej obrane USA. Vyplýva to zo súdneho dokumentu, ktorý podalo americké ministerstvo spravodlivosti.

Podľa očakávania bude odsúdený a 62 mesiacov väzenia, čo je čas, ktorý vo väzení už strávil a po vyslovení rozsudku sa vráti domov do Austrálie. Pojednávanie sa uskutoční v stredu o deviatej hodine ráno miestneho času (01.00 h SELČ), spresňuje Reuters.

Foto: Flickr (New Media Days)

Washington žiadal o vydanie Assangea do USA za údajné sprisahanie po tom, ako zverejnil státisíce uniknutých tajných dokumentov týkajúcich sa vojen v Afganistane a Iraku.

Prípad „naťahovali“

Austráska vláda v utorok uviedla, že vie o právnom konaní zakladateľa portálu Wikileaks Juliana Assangea v USA a dodala, že jeho prípad sa „naťahoval“ príliš dlho. TASR informuje podľa agentúr Reuters a AFP.

Z dokumentov súdu vyplýva, že Assange, ktorý je austrálskym občanom, sa dohodol o priznaní viny v záujme zaistenia svojej slobody. Pred súd by mal predstúpiť na súostroví Severné Mariány, čo je americké územie v Tichomorí.

Podľa austrálskeho premiéra Anthonyho Albanesseho je jasné, že prípad Assangea sa „naťahoval príliš dlho a nič by sa nedalo získať jeho pokračujúcim väznením,“ píše Reuters.

Vláda v Austrálii dodala, že nie je vhodné záležitosť ďalej komentovať vzhľadom na prebiehajúce súdne konanie.

Assangeova manželka Stella v utorok poďakovala všetkým, ktorí ich doposiaľ podporovali. „Julian je voľný!!!“ napísala na platforme X po potvrdení, že Assange opustil múry londýnskej väznice Belmarsh a odletel z Británie. „Slovami sa nedá vyjadriť naša nesmierna vďačnosť“ všetkým, ktorí podporovali celosvetové ťaženie za jeho prepustenie,“ dodala.

Assangeova matka Christine podľa agentúry AFP pre austrálske médiá vyjadrila vďačnosť, že jeho „utrpenie“ sa teraz konečne končí.

Lietadlo s Assangeom na palube sa cestou na súostrovie Severné Mariány zastaví v thajskej metropole Bangkok na doplnenie paliva a vody, uvádza AFP s odvolaním sa na nemenovaný zdroj.

Uložiť článok

Najnovšie články