Foto: facebook.com (Roy Bowen)

Istotne si spomínate na Woodstock. Najväčší hippie festival v Amerike, ktorý sa odohral na pôde štátu New York.

Zunenie elektrickej gitary a ústnej harmoniky, láska, sex, mier a zvláštny závan v ovzduší. Podujatie detí kvetov, ktoré boli známe ako hippies nieslo celkom jasné posolstvo. Mier a protest proti vojne vo Vietname. Woodstock je dodnes známy, ako predchodca všetkých festivalov. Odpoveď Spojeného kráľovstva na túto legendárnu udalosť, ktorá sa odohrala v USA bol festival s názvom Isle Of Wight.

Podujatie, ktoré pritiahlo viac ako 600-tisíc nadšencov rockovej hudby, priesvitného oblečenia a neudržiavaného ochlpenia. Nádherné časy, kedy sa nikto o nič nestaral a svet bol plný ľudí s čistými hodnotami sa do histórie zapísal v 70. rokoch. A bol to rok 1970, keď sa odohral tento extrémne úspešný festival. A práve úspech, o ktorom tu hovoríme sa mu stal osudným. Viac, ako pol milióna ľudí totiž spôsobilo v okolí taký rozruch, že britská vláda na naliehanie občanov vydala zákon, ktorý všetko zmaril.

Posted by Roland Bourgeaud on Mittwoch, 30. August 2017

Posted by Roland Bourgeaud on Mittwoch, 30. August 2017

Zákon hovoril, že zhromaždenia, ktoré nemajú licenciu môžu dosahovať maximálny počet zúčastnených 5-tisíc. Festival bol dielom bratov Foulkovcov, ktorí našli dieru na trh. V Spojenom kráľovstve chýbal festival, ktorý by poskytol útočisko rockovým nadšencom. Ešte predtým, než všetko pokazilo, stvorili títo bratia legendu menom Isle Of Wight. Na ich festivale v roku 1968 vystúpila kapela Jefferson Airplane. Support jej tvorili Arthur Brown a kapela Fairport Convention.

2The two girls were oz hitchhikers who got to sit on the floor in the back of the van with the rest of us. Not sure where on the island this is.

Posted by Terry Mcgill on Samstag, 7. Oktober 2017

Posted by Victoria Goldsmith on Montag, 28. August 2017

Vtedy sa tu zúčastnilo 10-tisíc návštevníkov. O rok na to ich bolo 150-tisíc a to aj vďaka hviezde na pódiu menom Bob Dylan. Účasť však bola tak veľká, že miestni obyvatelia sa rozhodli, že festival na pôvodnom mieste viac nebude. A tak sa celá udalosť musel presťahovať na západnú stranu ostrova do oblasti známej ako Afton Down. A už vtedy sa začali veci komplikovať. Silný vietor na tomto mieste spôsoboval, že hudba bola občas len ťažko počuteľná. Neďaleký kopec však umožnil niektorým návštevníkom sledovať festival zdarma. A to bol historický moment.

Posted by Roland Bourgeaud on Mittwoch, 30. August 2017

Posted by Roland Bourgeaud on Mittwoch, 30. August 2017

Písal sa rok 1970, keď sa tu stretlo 600-tisíc ľudí z radov hippies. A to bolo číslo, ktoré účasť na Woodstocku ďaleko prevyšovalo. Šťastlivci, ktorým sa podarilo na festival v roku 1970 dostať zažili úžasné vystúpenia tých najnezabudnuteľnejších hudobníkov všetkých čias. Boli nimi Jimi Hendrix, The Who, Joni Mitchell alebo The Doors. Ukázali sa tu však aj hudobníci ako Jethro Tull, Donovan, Miles Davis alebo Leonard Cohen. Jednoducho udalosť, ktorú by človek mal zažiť.

peace sign when Amazing Grace was played, it makes my hair stand on end even now.

Posted by Roy Bowen on Mittwoch, 11. Januar 2017

28th August 1970 — forty six years ago today………Fairfield Parlour at the Isle of Wight Festival. Never to be forgotten………..

Posted by Peter Daltrey on Sonntag, 28. August 2016

Môžeme len s úsmevom ľutovať, závidieť a ďakovať za geniálny vynález s názvom fotoaparát. Vďaka kampani miestnych boháčov a niekoľkým neprajníckym organizáciám sa stal z festivalu pre organizátorov finančný prepadák a pre zúčastnených najkrajší moment leta 1970. Ďalší pokus festival obnoviť bol až v roku 2002, kedy išlo o menšie a komerčnejšie podujatie. Spolu s Woodstockom sa však festival Isle Of Wight stal ikonou toho, čo znamelo byť mladým v rokoch sedemdesiatych.

Pozri aj: 20 strhujúcich fotografií dievčat z Woodstocku, po ktorých budeš ľutovať, že si sa nenarodil skôr

all-that-is-interesting.com
Uložiť článok

Najnovšie články