foto: boredpanda.com

Od najslávnejšieho festivalu všetkých čias prešlo už 48 rokov. Pozrite si ako to na Woodstocku v 69-tom vyzeralo.

Leto sa blíži a s nimi aj obľúbené letné festivaly. Pripomeňme si teda, ako to vyzeralo na tom najpamätnejšom, ktorý sa odohral v auguste 1969 neďaleko amerického mestečka White Lake. Je ním ikonický Woodstock music and art festival, ktorý oslavoval lásku a mier po celom svete a navždy sa zapísal do histórie letných festivalov celého sveta. 40 interpretov zabavili počas 3 dní viac ako 400 000 ľudí. Woodstock sa však zapísal nielen do dejín hudby, ale aj módy. Pozrite sa ako vyzeral ten pravý hippies štýl 60. rokov.

Festival Woodstock zaradil časopis Rolling Stone medzi 50 momentov, ktoré navždy zmenili históriu rock and rollu. Na festivale vystúpilo presne 40 interpretov a skupín a medzi nimi nechýbali také mená ako Jimmy Hendrix, The Who, Carlos Santana, Janis Joplin (na obr. nad ostavcom) či Jefferson Airplane (speváčka na obr. pod odstavcom).

ahtisham-ahmed

Názov Woodstock festivalu ostal napriek tomu, že sa nakoniec konal až 70 kilometrov od rovnomenného amerického mesta. Po protestoch miestnych obyvateľov museli organizátori nakoniec hľadať nové dejisko festivalu. Stal sa ním pozemok farmára Maxa Yasgura.

Očakávaných asi 60-tisíc návštevníkov, no nakoniec sa v predpredaji predalo až 180-tisíc lístkov. Na Woodstock však zamierilo až milión „hipíkov“. Organizátori kontrolu lístkov priamo na festivale nezvládli a nakoniec rezignovali. Woodstock bol už prvý deň vyhlásený za voľný festival a podľa odhadov ho navštívilo až 400-tisíc ľudí. Niektoré zdroje však uvádzajú až 700 000…

Na festivale prišli o život dvaja ľudia. Jeden sa predávkoval heroínom, druhého prešiel traktor. Festival však opustil rovnaký počet ľudí ako ho aj navštívil. Počas koncertov sa totiž priamo na festivale narodili dve „deti kvetov“.

Celý priebeh festivalu mierne narušilo počasie. Trávnatá lúka sa po dažďoch premenila na bahno. Zavládol chaos, problémy so zásobovaním festivalu potravinami a pitnou vodou a nedostatkom sociálnych zariadení. Ani tieto negatíva však nezabránili tomu, aby sa Woodstock stal na tri dni miestom plným porozumenia, mieru a lásky.

Pozri aj: 10+ vzácnych historických fotografií zo zákulisia natáčania epickej série filmu Star Wars, ktoré vám ukážu tento film z iného uhľa pohľadu

boredpanda.com, wikipedia.org
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )