Revealing Travel

Rakúska metropola má svoje historické čaro, no nezaškodí rozšíriť svoj cestovateľský repertoár aj o miesta, ktoré tak celkom nepatria ku Viedenským turistickým atrakciám.

Viedeň je považovaná za elegantné mesto s pestrou históriou a skvelou tradičnou kuchyňou. Je to jediné hlavné mesto sveta, ktoré produkuje svoje vlastné víno. Nachádza sa tu tradičná jazdecká škola s najstarším plemenom koní na svete, lipicánmi. Pestrú históriu tu majú aj kaviarne. Café Central, otvorená v roku 1876, sa v 19. storočí stala kľúčovým miestom stretnutí tamojšej intelektuálnej scény. Navštevovali ju osobnosti ako Leon Trotsky, Sigmund Freud aj Adolf Hitler. Nádherné paláce z čias Habsburgovcov, Sacher torta či Hundertwasserhaus potešia všetkých , ktorí mesto ešte nenavštívili, no vyššie menované miesta sú už tak trošku klišé pre tých, ktorí do Viedne jazdia pravidelne. Ak ti dochádzajú nápady na výlet v tejto metropole, nechaj sa inšpirovať našimi tipmi.

WUK

Budova, v ktorej sa WUK nachádza, bola v 19. storočí používaná ako továreň na výrobu lokomotív. V neskorých 70. rokoch budovu obsadila undergroundová scéna a pretvorila ju do kultúrneho centra. Dnes je WUK využívaný na vzdelávanie, zábavu, výstavy či workshopy ohľadom rekonštrukcie starých bicyklov. Nachádza sa tu aj bistro a kaviareň. Je to jedna z mála budov, ktorá nebola zničená, a ak hľadáš charizmatické miesto na koncert alebo výstavu, WUK je presne pre teba. Ročne sa tu organizuje približne 300 akcií medzi nimi aj koncerty hudobníkov ako napríklad Glass Animals, Mac DeMarco, Soko alebo The Raveonettes.

wuk.at
wuk.at

Flex

Medzi najlepšie kluby Rakúska patrí nepochybne aj Flex. Toto miesto navštevujú aj špičky z radov svetových DJ-ov a hudobníkov vrátane Baauer, Son Lux, Angel Haze aj Twenty One Pilots. Každý deň v týždni si môžeš v klube vychutnať iný hudobný žáner cez alt-rock, elektroniku až po techno, preto sa pred návštevou klubu radšej informuj, čo je na programe. Klub je známy veľmi hlasnou hudbou, preto ponúka špunty do uší zdarma pre všetkých, ktorí nie sú stotožnení s tak hlasnou hudbou. V lete si dopraj pohár piva v blízkosti Dunaja, pri ktorom sa Flex nachádza.

stadtbekannt.at
stadtbekannt.at

Kunsthalle Wien

Medzinárodné moderné umenie prezentuje aj Kunstahlle. Nachádza sa na námestí Karlsplatz a vidieť tu môžeš rôzne výstavy zamerané predovšetkým na fotografovanie, video, inštalácie a film. Tematické výstavy sprostredkúvajú vývoj vzťahov medzi dnešným svetom a výtvarným umením. Ak by si počas umeleckého obohacovania vysmädol, súčasťou komplexu je aj kaviareň, ktorá láka návštevníkov svojou veľkou terasou.

mqw.at
mqw.at

MuMOK

Múzeum moderného umenia ponúka prehliadku toho najlepšieho z umenia 20. storočia vrátane pop artu, fotorealizmu či fluxusu. Kubizmus, realizmus aj minimalizmus je zastúpený v zbierke 9 000 prác ako napríklad malieb, filmov, inštalácií či sôch, ktoré sú vystavované podľa témy. Galéria vystavuje aj umelecké legendy ako Pablo Picasso, Paul Klee aj Piet Mondrian. Na prvý pohľad ťa však zaujme celý exteriér múzea , tmavá budova s ostrými rohmi, ktorá je v dokonalom kontraste s typickou historickou architektúrou centra Viedne.

mumok.at
mumok.at

Subotron

Netradičné miesto slúžiace na stretnutia milovníkov nostalgických hier je práve Subotron. Majiteľ Jogi svoj obchod otvoril v roku 2004 pre nárek svojej manželky, ktorej vadil byt preplnený starými hernými konzolami. Nájdete tu obrovskú zbierku starých hier vrátane klasík ako Atari, Donkey Kong a samozrejme Nintendo. Niektoré sú tak staré, že máte pocit akoby pochádzali z filmov Stanleyho Kubricka. Interiér je presklený a podobá sa na transparentný mikročip, ktorý ponúka jedinečnú prehliadku históriou hrania hier.

shopikon.com
shopikon.com

Kaffemik

V roku 2014 sa bratia Huberovci rozhodli, že nebudú už viac piť nekvalitnú kávu v svojej kancelárií, preto kúpili a zrekonštruovali malý obchod v budove naproti. Dnes je miesto známe pod menom Kaffemik, kaviareň ponúkajúca kvalitnú kávu, ktorá je špeciálne pražená práve pre zákazníkov vo Viedenskej School of Coffee. Nájdete tu aj kávu z viacerých nezávislých pražiarní Európy ako napríklad The Barn, La Cabra aj ALPHA coffee. Okrem širokej ponuky nápojov ťa zaujme aj bar v Tureckom štýle obložený ručne maľovanými dlaždicami. Interiér je maličký, ponúkajúci intímnu atmosféru. Nachádza sa tu 5 stolov (3 vnútri a 2 von).

kaffemik.at
kaffemik.at

Zweibester

Kaviareň zariadená v industriálnom, no napriek tomu chic štýle so stenou z tehál, betónovou podlahou a jednoduchým sedením, ponúka jedinečné a pohodlné prostredie pre všetkých milovníkov kávy. Pochutnať si tu môžeš okrem kávy aj na organickej zelenine, domácom pečive, pokrmom z rýb aj bravčoviny. Všetky produkty výhradne od lokálnych dodávateľov. Neváhaj a príď si vychutnať víkendový brunch podávany až do 14. hodiny.

hoertnagl.com
hoertnagl.com

Naschmarkt

Každý milovník vintage by mal zamieriť na najväčší a najobľúbenejší blší trh Viedne, Naschmarkt. Podobne ako väčšina Viedne má aj toto miesto svoju históriu. Prvé zmienky o trhu sa datujú až do 16. storočia. 1,5 kilometrov dlhý trh obklopený nádhernými secesnými budovami ponúka množstvo zaujímavého tovaru vrátane oblečenia, starých pohľadníc, sokoliarskych kníh, starovekých elektrospotrebičov aj kobercov. Trh poskytuje priestor až pre 400 vystavovateľov, z ktorých je polovica čisto Viedenčanov.

austria.info
austria.info

Home Made

Home Made je projekt dvoch mladých žien. Všetky výrobky, bez ohľadu na to, či sú to nápoje alebo potraviny, sú ekologické. Ich obedové menu si môžeš vychutnať priamo v reštaurácií alebo odniesť so sebou. Zaujímavosťou je, že raz za mesiac majú hostia možnosť vytvoriť si vlastné menu. Home Made však nie je len reštaurácia. Súčasťou je aj obchod s potravinami, v ktorom nájdu milovníci biopotravín a potravín najvyššej kvality všetko, čo potrebujú v každodennom živote.

theculturetrip.com
theculturetrip.com

Veganista

Všetci vegánski milovníci zmrzliny pozor! Veganista je plne vegánsky obchod so širokou ponukou zmrzliny rôznych príchutí. Niektoré ovocné príchute majú vodnatý základ, no väčšinu zmrzlín tvoria rôzne druhy mliek ako napríklad sójové, ryžové či ovsené. Cena sa pohybuje okolo 1,6€ za kopček.

retaildesignblog.net
retaildesignblog.net

Snáď ta týchto zopár miest inšpirovalo a pri najbližšej návšteve Viedne jedno z nich navštíviš. Rod Habsburgovcov a ich história je síce klasika, no každý má raz za čas chuť objavovať niečo, čo sa vymyká nudnému turistickému stereotypu, no nie?

interez.sk (Júlia Hogerová)
Príbehy
0
Komentovať (0)