Foto: twitter.com (Ed Young)

Motivovať ľudí k recyklácii odpadu sa dá rôznym spôsobom. Pre mnohých ľudí je finančná odmena tou najlepšou motiváciou.

Recyklovať či nerecyklovať? Všetci vieme, aké dôležité je pre planétu separovať odpad. Väčšinou to robíme najmä pre dobrý pocit, a preto, že nám nie je ľahostajné miesto, na ktorom chceme pobývať ešte niekoľko desaťročí. No ako motivovať ľudí, ktorí majú spotrebiteľský postoj? Jednoducho. Peniaze sú pre niekoho tým najväčším lákadlom. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Neustála produkcia plastov a najmä problém z ich recykláciou patrí medzi témy, ktorým sa i u nás venuje zvýšená pozornosť. Niet sa čomu čudovať. Málokto si uvedomuje, že plasty majú dobu rozkladu od 500 rokov až do 1-tisícročia. Už len kvôli tomu by sme k tejto problematike mali zaujať serióznejší postoj.

Plastového odpadu sa produkuje viac, než to je únosné. Predpokladá sa, že v roku 2025 hmotnosť plastov presiahne hmotnosť morských živočíchov. Aby sa tomu zabránilo, uvažuje sa o zákaze používania plastových slamiek, dokonca jeden z najväčších obchodných reťazcov chce budúci rok úplne zakázať nerecyklovateľné plastové obaly. Takisto aj EÚ navrhuje zákaz plastových slamiek, vatových tyčiniek a plastového riadu. Ďalšiu skvelú myšlienku sa podarilo realizovať vo Fulhame v Londýne. Sieť obchodov Iceland tu už niekoľko mesiacov využíva jedinečný  automat, ktorý zákazníkom za recyklovanie plastových fliaš zaplatí nejaké tie drobné.

Niekedy stačí malá motivácia


V predajni reťazca Iceland zaviedli skúšobné automaty určené na zber a recykláciu plastových fliaš. Za každú fľašu dostane zákazník poukaz vo výške 10 pencí, pričom si túto zľavu môže uplatniť pri ďalšom nákupe. Spoločnosť si všimla, že zákazníci si zvykli na túto novinku a začínajú recyklovať aj tí, ktorí o túto potrebnú činnosť doposiaľ neprejavovali záujem.

Tieto automaty by sa postupne mali dostať na viaceré hudobné festivaly v krajine, pri ktorých vzniká nadmerné množstvo plastového odpadu. Nemalým prínosom týchto automatov je fakt, že ľudia už nebudú pasívne čakať, kým niekto za nich vyrieši problém s plastovým odpadom. Práve naopak. Sami vezmú situáciu do vlastných rúk. A to je niečo, čo je potrebné ako soľ.

Ľuďom nie je ľahostajný osud planéty


Štatistiky dokazujú, že čoraz viac ľudí sa aktívne zaujíma o osud planéty. Efektívne spôsoby zberu a následnej recyklácie plastových fliaš sa využívajú v Nemecku, Chorvátsku, Estónsku, Švédsku či Fínsku. Čím viac dospelých bude ukazovať svojim príkladom, ako sa dá chrániť planéta, tým viac detí tento model začne brať ako štandard a taktiež sa budú starať nielen o seba, ale i o okolitý svet. Veď prírodu nevlastníme. Iba sme si ju požičali od našich detí. A záleží len a len na nás, v akom stave im ju vrátime. Pevne veríme, že sa automaty na separáciu fliaš uchytia aj v ďalších európskych krajinách.

Aktualizácia 15:06: V predchádzajúcej verzii článku sme chybne uviedli Island ako krajinu. Ide však o sieť obchodných reťazcov v Londýne.

Pozri aj: Nedajú sa recyklovať a končia v oceánoch. Tieto znepokojujúce fakty o slamkách vám ukážu, prečo by ste si nabudúce mali vypýtať nápoj bez nich

huffingtonpost.co.uk, ladbible.com
Uložiť článok

Najnovšie články