Foto: Profimedia

Popravy sa v Saudskej Arábii konajú na dennom poriadku.

Kým mnohé krajiny volajú po zrušení trestu smrti, iné sa ho jednoducho odmietajú vzdať. Za zločiny, za ktoré si v Európe vinník odsedí niekoľko rokov za mrežami, sa v Saudskej Arábii stínajú hlavy. V priebehu tohto roka bolo popravených už 144 ľudí.

Za jediný deň popravili 81 ľudí

Saudská Arábia čelí obvineniam z toho, že majstrovstvá sveta v Katare využíva ako taktiku na odpútanie pozornosti, píše Mail Online. Napriek sľubom, že trest smrti bude využívať menej často (iba v prípadoch, ak je človek obvinený z vraždy), len za posledných 12 dní bolo v krajine popravených 17 ľudí.

Hovorkyňa úradu OSN pre ľudské práva Elizabeth Throssellová sa podľa webu Independent počas brífingu v Ženeve vyjadrila, že vykonávanie trestu smrti je hlboko poľutovaniahodné. Krajina v roku 2021 prisľúbila, že bude trest smrti využívať len v prípade násilných zločinov. Napriek tomu ale aj naďalej popravovala aj ľudí, ktorí boli odsúdení za trestné činy súvisiace s drogami.

Foto: Profimedia

Väčšina ľudí odsúdených na trest smrti je popravených sťatím hlavy. Tento rok bolo vykonaných už 144 popráv, čo je viac, ako za predchádzajúce dva roky dohromady. Počas dvoch pandemických rokov boli popravy pozastavené. Rekord padol v marci tohto roka, keď bolo počas jediného dňa popravených 81 politických väzňov zadržaných počas demonštrácií.

Je najvyšší čas krviprelievanie zastaviť

Ľudskoprávna charitatívna organizácia Reprieve napríklad poukazuje na prípad taxikára, ktorému hrozí poprava. Jeho sestra minulý rok dokonca požiadala o pomoc britskú hviezdu Alana Shaerera. Hussein, otec 8 detí, bol na smrť odsúdený v roku 2014 po tom, čo policajti našli v nádrži jeho auta počas hraničnej kontroly amfetamín.

Muž ale tvrdí, že drogy mu do auta niekto vložil v čase, keď ho mal zaparkované pred domom a verí, že to bolo celé narafičené. Priznať sa mal pod vplyvom mučenia. Riaditeľka ľudskoprávnej organizácie Reprieve Maya Foa Saudskú Arábiu obvinila, že rýchlo a v tajnosti vykonáva popravy, kým sa zraky ľudí upriamujú na majstrovstvá sveta.

Foto: SITA/AP

Kým korunný princ Mohammed bin Salmán sedel na majstrovstvách po boku Gianniho Infantina, taxikár sa v cele bál o svoj holý život a čakal, kedy si po neho príde kat. Ochrancovia ľudských práv žiadajú, aby bolo krviprelievanie okamžite zastavené. Poukazujú zároveň aj na porušovanie práv žien v ultrakonzervatívnej krajine. Kým pred časom bolo ženám umožnené vstúpiť do armády, na uliciach počas protestov zatýkali aktivistky.

Najnovšie články