CAPS (Captive Animals' Protection Society)

Lukáš Mužla / / News
Zoologická záhrada v anglickom meste Ulverstone bude už možno čoskoro minulosťou. Za 4 roky tu v hrozných podmienkach umrelo takmer 500 zvierat.

Zoologické záhrady sú už mnoho rokov pod útokom kritiky zo strany ochranárov zvierat. Má alebo nemá takýto druh zábavného priemyslu v modernom svete existovať? Divé zviera v zajatí stráca svoju divokosť a prirodzenosť, o tom niet pochýb. Napriek tomu niektoré zoologické záhrady pomáhajú zachrániť ohrozené druhy zvierat, ktoré sme už z divokej prírody celkom vyhnali. Zoo v anglickom meste Ulveston však nie je týmto prípadom. Ide o jeden z najdesivejších prípadov väznenia zvierat pre ľudskú zábavu v dejinách. 

Keď inšpektori z anglickej organizácie CAPS (Captive Animals‘ Protection Society), ktorá sa venuje ochranou práv zajatých zvierat, navštívili zoologickú záhradu v Ulverstone ostali zarazení, šokovaní a znechutení. Nechutné podmienky zvierat v zoologickej záhrade ich prinútili okamžite konať. Vyhladované a choré zvieratá či fyzické týranie bolo v zoologickej záhrade takmer bežné. Niet preto divu, že za posledné 4 roky tu umrelo takmer 500 zvierat.

CAPS (Captive Animals‘ Protection Society)

„Takmer na smrť vyhladovaný klokan, lemur s obrovským vredom či mungo, ktorý bol skoro úplne bez srsti“. To je len zlomok z toho, čo videla Madeline Taylor, vedúca kampane CAPS v Ulverstonskej ZOO. Pre portál Dodo sa Madeline vyjadrila, že najhoršie na celej veci je to, že ZOO bola už v minulosti na svoj stav upozornená. Podmienky však nezlepšili a ochranári ostali pri návšteve koncom roku 2016 zhrození. Štatistika? Za 4 roky umrelo v ZOO 486 zvierat. Príčiny? Podchladenie, hlad, choroby a fyzické zranenia.

CAPS (Captive Animals‘ Protection Society)

Tučniaky vo výbehu bez vody, v ktorej by sa uprostred horúcich dní mohli ochladiť. Fyzické útoky na zvieratá. Aj toho bola inšpekcia v ZOO svedkom. Organizácia CAPS začala po poslednej návšteve v roku 2016 okamžite konať a podala žiadosť na zrušenie (resp. nepredĺženie) licencie tejto zoologickej záhrady. Podľa najnovších informácií z portálu Dodo mali úrady na začiatku marca 2017 konečne rozhodnúť. Licenciu ZOO nepredĺžili a je teda možné, že sa jedna z najdesivejších ZOO sveta konečne zavrie. Vedenie zoologickej záhrady sa voči tomuto rozhodnutiu môže do 28 dní odvolať.

Pozri aj: Neprejavili žiadnu ľútosť. 5, 6 a 8-roční chlapci z Česka ukameňovali a dokopali na smrť plameniaka priamo v ZOO

interez.sk (Lukáš M.), thedodo.com
Komentovať (0)