Ilustračná foto: Profimedia

Rádioaktívny materiál bol v pevnom skupenstve vo forme tabliet a prášku.

Z nebezpečnej skládky v Nedožeroch-Brezanoch v okrese Prievidza odviezli špecialisti z Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti (JAVYS) ďalších 36 nádob s rádioaktívnym materiálom neznámeho pôvodu. TASR o tom v sobotu informovala hovorkyňa JAVYS Miriam Žiaková.

Rádioaktívny materiál bol v pevnom skupenstve vo forme tabliet a prášku. V piatok podvečer nádoby previezli do spoločnosti JAVYS. Podľa Žiakovej v nich bol delegovaný urán 238.

Nadmerné žiarenie obyvateľov neohrozovalo

„Radi by sme zdôraznili, že namerané žiarenie bezprostredne neohrozovalo obyvateľov obce. Nebezpečenstvo pre zdravie by predstavovali iba v prípade priamej fyzickej neodbornej manipulácie s nimi,“ priblížila v sobotu Žiaková.

V priestoroch staršieho poľnohospodárskeho družstva v Nedožeroch-Brezanoch našli policajti v pondelok väčšie množstvo odpadu vrátane rádioaktívneho materiálu a výbušnín. S vyšetrovaním začala enviropolícia z dôvodu, že malo dochádzať k porušovaniu predpisov v oblasti nakladania s odpadmi. Muža, ktorý mal odpad skladovať, zobral vo štvrtok súd do väzby. Je stíhaný pre prečin neoprávneného nakladania s odpadmi.

Najnovšie články