Reprofoto: Youtube

Už takmer 8 miliónov ľudí si pozrelo toto video.

Asi každý už videl zábavné, no aj poučné videá o tom, ako ľudia sypú cukríky Mentos s mentolovou príchuťou do Coca-Coly. Nastáva chemická reakcia v dôsledkom čoho vznikne erupcia sladkého nápoja. 

Takmer každý, kto toto skúšal, investoval zvyčajne do jednej fľaše nápoja a jedného balenia Mentos. Ruský Youtuber známy ako Mimax, vlastným menom Maxim Monakhov sa však rozhodol urobiť experiment vo veľkom, uvádza portál IFL Science.

10-tisíc litrov

Odhaduje sa, že cena celého „experimentu“ sa mohla pohybovať okolo 9-tisíc dolárov. Okrem kúpy 10-tisíc litrov Coca-Coly bolo potrebné zabezpečiť aj „Mentos“. Kúpa týchto cukríkov by ale celý pokus poriadne predražila a tak sa zvolila alternatíva v podobe kypriaceho prášku do pečiva.

Gejzírová reakcia

Chemická reakcia, ktorú vytvára Mentos sa značne líši od tej, ktorú robí kypriaci prášok, výsledný efekt je však rovnaký. Kypriaci prášok pri reakcii s Coca-Colou uvoľní veľké množstvo oxidu uhličitého, čím celý nápoj vystrekne ako gejzír. Reakcia nastáva ako dôsledok stretnutia kyslej zložky so zásaditou.

Keď sa obidve zložky spoja, vytvorí sa medziproduktová zlúčenina hydrogenuhličitan, ktorá sa rozkladá na CO2 a vodu. Náhle uvoľnenie CO2 vytlačí vodu z nádoby a spôsobí erupciu Coca-Coly. Reakcia nevytvára nový oxid uhličitý, iba uvoľňuje ten, ktorý už nápoj obsahuje.

Pozrite si jedinečné video:

0
Uložiť článok
Komentovať