Wikipédia

Foto: Wikimedia Foundation [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Sociálne siete sú plné reklám, ale aj neoverených správ. Tomu chce WT: Social dať zbohom.

Zakladateľ internetovej encyklopédie Wikipédia, Jimmy Wales, vytvoril vlastnú sociálnu sieť, ktorá je alternatívou k Facebooku a ďalším podobným platformám. 

Mojou myšlienkou je preniesť princípy Wikipédie na sociálnu sieť,” povedal ešte koncom októbra Wales na veľtrhu digitálneho priemyslu Digital X v Kolíne nad Rýnom. “Čau, Facebook, je čas na niečo nové,” dodal.

Wikipédia narozdiel od Facebooku neobsahuje reklamu a je financovaná prostredníctvom darov. Walesova nová sociálna sieť s označením WT: Social má byť rovnako ako Wikipédia bez reklamy, uviedla DPA.

WT Social

Wikipédia bola spustená 15. januára 2001. Ide o encyklopédiu s otvoreným obsahom, ktorej podobu vytvárajú sami používatelia – dobrovoľníci. Netvorí ju platený redakčný tím, články a ich úpravy sú dielom užívateľskej komunity a každý, kto si nejaké heslo prečíta, ich môže upraviť či prípadne vytvoriť nový záznam.

Viete si predstaviť sociálnu sieť, na ktorej môže príspevky spracovávať celá komunita?” pýtal sa Wales poslucháčov z digitálneho priemyslu na kolínskom veľtrhu. Práve táto možnosť by mala byť jedným z aspektov, ktoré hrajú kľúčovú úlohu v jeho novej sociálnej sieti, poznamenala DPA.

Jimmy Wales. Foto: VGrigas (WMF) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Wales na novej sieti WT: Social pracuje s dvoma vývojári. “Budem považovať za úspech, keď vybudujeme skvelú malú komunitu, v ktorej sa budem cítiť dobre,” uviedol 53-ročný Wales.

WT: Social už funguje a je možné sa na ňu zaregistrovať. Ako uvádza portál Techbox, po prihlásení uvidíte niekoľko diskusných skupín. Momentálne v podstate ide o diskusné fórum, kde sa riešia napríklad kryptomeny, ale aj história. Pri každej skupine sa nachádza informácia o počte členov a koľko je v nej postov. Ak WT: Social podporíte 90 eurami ročne alebo 12 eurami mesačne, získate plnohodnotný prístup pre vás ako aj vašich kamarátov, ktorých môže byť až 200.

Ako uvádza Jimmy Wales na Twitteri, momentálne má sociálna sieť už vyše 200-tisíc užívateľov.

0
Uložiť článok
Komentovať