Foto: facebook.com (Bhushan Lal Parimoo)

Klonovaniu nebráni ani tak veda, ako skôr etické otázky, ktoré s oživovaním vyhynutých živočíchov prichádzajú.

S rozvojom modernej vedy, techniky nastáva obdobie, ktoré sme ešte pred pár rokmi považovali skôr za sci-fi. Keď ale pred pár dňami boli v Rusku odhalené dokonalo zachované ostatky malého jaskynného leva, vedci pripustili, že z tohto zachovaného genetického materiálu by bolo teoreticky možné naklonovať leva, ktorý oblasti ruského permafrostu obýval pred 20 až 50 tisíc rokmi. 

Pozostatky levíčaťa objavil Boris Berezhnov pri brehu rieky Tirekhtykh v Jakutsku. Tieto pozostatky boli po dlhé tisíce rokov bezpečne zakonzervované v trvalo zmrznutej zemi.

Ako uvádza paleontológ Albert Protopopov pre The Siberian Times, „je to perfektne zachované telo mladého levíčaťa, všetky jeho končatiny sú neporušené. Na koži nie sú viditeľné žiadne stopy po zraneniach“

Posted by Ledio Konxholli on Freitag, 10. November 2017

Cenný nález mačkovitej šelmy má dĺžku 45 centimetrov a hmotnosť 4 kilogramy. Má matnú sivú kožušinu. Podľa odborníkov malo mláďa asi 6 až 8 týždňov keď zomrelo, avšak presný vek určia až ďalšie testy.

Posted by Bhushan Lal Parimoo on Freitag, 10. November 2017

Keďže bolo telo mláďaťa dobre uchované v trvalo zamrznutom prostredí, je tu možnosť, že by mohlo byť mláďa klonované a tým pádom by bol už dávno vyhynutý druh, oživený. Touto myšlienkou klonovania pravekých živočíchov sa vedci zaoberajú už dlhšiu dobu. Existujú dokonca aj veľmi ambiciózne projekty, ktoré chcú do dvoch rokov oživiť mamuta, o čom sme vám priniesli aj článok.

Posted by Bhushan Lal Parimoo on Freitag, 10. November 2017

Jedna vec je schopnosť vyklonovať už dávno vyhynuté zviera, druhá vec je ale etická otázka. Mnohí ľudia sú presvedčení o tom, že zviera, ktoré bolo vyhynuté pred tisícami rokov, by sa už nemalo prinavrátiť k životu. Tu ale treba podotknúť, že či už ide o tohto leva, alebo o spomínaného mamuta, tak v takom prípade by išlo skôr o akéhosi „hybrida“ ako o oživenie pravekého zvieraťa. Takéto vyklonované zviera by totiž muselo byť vynosené v maternici žijúceho príbuzného zvieraťa – v prípade pravekého leva by to bola levica, v prípade mamuta by to bola slonica. A tak by išlo o kríženca pravekého zvieraťa so súčasným a vznikol by tak úplne nový živočích, aj keď s dominantnými pravekými génmi.

Posted by Bhushan Lal Parimoo on Freitag, 10. November 2017

Či skutočne k samotnému klonovaniu dôjde alebo nie, je nateraz otázne, no z pohľadu vedy je to skutočne vzrušujúca udalosť. A ak sa to v budúcnosti udeje a podarí, tak možno už o pár rokov budeme navštevovať prehistorické zoologické záhrady, ktoré by sme s nadnesením mohli nazvať „jurským parkom“, podľa známeho filmu Stevena Spielberga.

Pozri aj: Takto vyzerá vyhynutie. Na svete je už len jediný samec nosorožca tuponosého severného

iflscience.comsiberiantimes.com
Uložiť článok

Najnovšie články