Foto: YouTube.com/World Affairs

Vedci pred niekoľkými dňami vytvorili nový nezvyčajný rekord.

Tím odborníkov na pobreží Japonska vyvŕtal najhlbší oceánsky vrt v dejinách ľudstva. Siaha do hĺbky 8 000 metrov. Jeho cieľom bude pomôcť odborníkom lepšie pochopiť zemetrasenia a ich históriu v danej oblasti.

Ako informuje portál Live Science, tím vedcov vyvŕtal na pobreží Japonska vrt siahajúci do hĺbky 8 000 metrov pod hladinou. Vŕtanie prebehlo 14. mája z paluby prieskumného plavidla Kaimei. Z plavidla odborníci spustili dlhý tenký vrták, ktorému trvalo 2 hodiny a 40 minút, kým sa napokon dostal na dno Japonskej priekopy v Tichom oceáne, píše Expedition 386. Po tom, čo sa vrták dostal na dno, vedci odobrali vzorku sedimentov z hĺbky 37 metrov. Následne súpravu opäť vytiahli na palubu plavidla.

Vrt prekonal rekord starý vyše 40 rokov

Miesto, kde celá akcia prebiehala, sa nachádza veľmi blízko k miestu, ktoré bolo v roku 2011 epicentrom ničivého zemetrasenia a následného cunami v Tóhoku. Vedci dúfajú, že nové poznatky im umožnia lepšie preskúmať históriu daného miesta a zemetrasení, ktoré sa tu vyskytli.

Držiteľom rekordu bol po dobu viac ako 40 rokov vrt, ktorý bol vykonaný z paluby plavidla Glomar Challenger v roku 1978. Vrt, ktorý bol vykonaný v oblasti Mariánskej priekopy siahal do hĺbky 7 000 metrov a vedci počas neho taktiež odoberali vzorky sedimentov. Najhlbší umelo vytvorený otvor sa však nenachádza pod morskou hladinou, ale na súši. Držiteľom rekordu je supervrt nachádzajúci sa na ruskom polostrove Kola. Vrt bol vedcami vytvorený ešte v roku 1989, vŕtať sa však začalo v roku 1970. Siaha do hĺbky 12 200 metrov.

Uložiť článok

Najnovšie články