Reprofoto: sprejnamedveda.sk, unsplash

Mapa medveďov nezobrazuje populáciu medveďov na Slovensku, ale miesta, v ktorých ľudia a obce upozorňovali na ich pohyb hlavne v tomto roku.

Mnoho ľudí sa bojí chodiť do prírody na prechádzky kvôli tomu, že môžu stretnúť medveďa. Stránka sprejnamedveda.sk vytvorila mapu výskytu medveďov. Tá má poskytnúť lepší prehľad o tom, v ktorej časti Slovenska bol v roku 2023 hlásený výskyt medveďa v blízkosti ľudí najčastejšie. Mapa taktiež obsahuje aj detailnejšie informácie o danej udalosti.

Mapa medveďov však nezobrazuje populáciu medveďov na Slovensku, ale miesta, v ktorých ľudia a obce upozorňovali na ich pohyb prevažne v tomto roku. Pred tým, ako pôjdete do prírody, si tak môžete pozrieť, či na miestach, kde sa budete pohybovať, sa náhodou tento rok nevyskytla táto šelma. Mapa je aktualizovaná pravidelne.

Mapa od portálu www.sprejnamedveda.sk

Červená farba na mape ukazuje zaznamenaný útok medveďa. Čierna farba znázorňuje stret či zaznamenaný výskyt tejto šelmy.

„Na mape medveďov nájdete udalosti od roku 2023, kedy vznikla táto stránka, nezobrazujeme na nej všetky historické udalosti a rovnako na nej nemusia byť zahrnuté všetky miesta, kde upozorňovali na pohyb medveďa,“ píšu tvorcovia na stránke.

„Lokality vyznačené na mape sú orientačné, nezodpovedajú presnému miestu, kde sa medveď pohyboval,“ dodávajú.

Uložiť článok

Najnovšie články