basecampwanaka.co.nz

Matej Mensatoris / / Lokál
Máte radi lezenie? Potom si nemôžete nechať ujsť tento jedinečný projekt, ktorý vzniká v Poprade.

Budova bývalej panelárne by bola určená na demoláciu, ak by sa jej neujalo združenie, ktoré v nej vybuduje indoorovú lezeckú stenu. Tá by nemala mať  široko-ďaleko konkurenciu a so svojimi 31 metrami sa tak stane tou najvyššou stenou určenou na lezenie v celej Európe. 

Za projektom stojí občianske združenie WoodRock. „Budeme mať aj 31-metrovú stenu. Zatiaľ sme v Európe nenašli nikde nič vyššie, ani na internete, o meter nižšiu stenu majú napríklad v Mníchove,“ uviedla pre spišský korzár Martina Adamcová zo združenia.

Budovu panelárne, v ktorej lezecká stena vzniká, postavili v roku 1982 a panely odtiaľ sa využívali po celom východnom Slovensku. Združenie WoodRock tak budovu zachránilo, inak by ju s veľkou pravdepodobnosťou čakal osud demolácie, ako mnohé priemyselné budovy z čias socializmu.

Momentálne má združenie za sebou práce spojené s úpravou priestoru tak, aby bol vhodný na športové aktivity. To zahŕňalo najmä vypratanie priestorov, a tiež drobné opravy. Návštevníci by si mohli zaliezť po stene prvýkrát už v máji. V rámci prvej etapy chce združenie nainštalovať dve steny o výške 9 a 13 metrov, z ich stavaním začnú v marci.

„Postupne budeme zbierať financie a oslovovať sponzorov na vybudovanie spomínanej vyššej, 31-metrovej steny,“ uviedla Martina Adamcová, podľa ktorej ide o finančne náročný projekt. „V budúcnosti by sme chceli spolupracovať aj so školami a deťmi a organizovať kurzy lezenia od úplných začiatočníkov až po pokročilých, tiež by sme chceli ponúkať odborné kurzy na práce vo výškach“.

Veľmi sa nám páči aktivita združenia WoodRock a ich snahu vytvoriť v Poprade miesto, kde by sa nadšenci lezenia mohli stretávať. A ich ambícia vytvorenia najvyššej steny celému projektu dodáva punc originality a my len dúfame, že čím skôr sa im podarí nájsť sponzorov aby tento skvelý projekt čoskoro dotiahli do úspešného konca.

Pozri aj: Ste blázni, ak sedíte doma! 89- ročná babička z Ruska cestuje vôkol sveta a všetko poctivo dokumentuje na Instagrame

interez.sk (mmm)
0
Komentovať (0)