Foto: TS k filmu Sviňa

Padla posledná klapka najočakávanejšieho slovenského thrilleru.

Autorka Únosu, jedného z najúspešnejších slovenských filmov v novodobej histórii – Mariana Čengel Solčanská a producent mnohých oceňovaných filmov Rudolf Biermann sa spojili, aby adaptovali mimoriadny bestseller, knihu Arpáda Soltésza s názvom Sviňa.

Článok pokračuje pod videom ↓

Sviňa sa odohráva vo svete vysokej politiky, mafie bielych golierov, zločinu, obchodu s bielym mäsom a veľkých peňazí. Bestseller Arpáda Soltésza odhalil, ako funguje moc, aké násilie sa okolo nás odohráva, vrátane obchodu s neplnoletými dievčatami v resocializačných zariadeniach a ich brutálnym zneužívaním.

Foto: TS k filmu Sviňa

„Umenie v našich podmienkach možno nemá moc meniť kolobeh dejín, ale má slobodu vysmiať sa tým, ktorí zabudli, aké je to byť slušnými ľuďmi,“ hovorí Mariana Čengel Solčanská.

 „Nehovoríme o konkrétnych ľuďoch, ale o mechanizme moci. Naše postavy sú archetypy gaunerov, ktorí sa neštítia zneužívať mladistvé dievčatá, prahnú po moci, znásilňujú právo a spravodlivosť a v mene boha peňazí sú bez škrupúľ ochotní vraždiť,“ dopĺňa Rudolf Biermann.

Nakrúcanie prebiehalo v maximálnom utajení na známych lokáciách v Bratislave, Nitre, Trenčíne, Šamoríne a blízkom okolí.

„Nakrúcali sme s vierou, že čo robíme, má zmysel. Vložili sme do projektu množstvo energie, ktorá sa, pevne verím, pretransformuje v neobyčajný filmový zážitok.  Štáb bol zložený zo skvelých ľudí, ktorým patrí naša nesmierna vďaka za neskutočné nasadenia a výkon,“ povedala Čengel Solčanská v posledný deň nakrúcania.

Foto: TS k filmu Sviňa

„Definitívne rozhodnutie pustiť sa do natáčania padlo v júli 2019, na začiatku októbra padla posledná klapka,“ dodáva Biermann. Aktuálne sa začali postprodukčné práce.

Rozhodli sme sa tvoriť krutý žánrový film, ktorý hovorí nielen o tejto krajine, ale aj o ľuďoch moci a ich charakteroch. To, že film pripomína našu skutočnú realitu a objavujú sa tu postavy nápadne pripomínajúce gaunerov toho najhrubšieho zrna, je len nešťastná náhoda.“

Hviezdne slovenské obsadenie

Autorská dvojica Mariana Čengel Solčanská a Rudolf Biermann sa podujala pre spoločnú tvorbu scenára, réžiu a produkciu filmu. Za kamerou stál Ivan Finta, film strihá Ondrej Azor a bude v ňom hudba Vladimíra Martinku.

Hlavné postavy stvárnili Jozef Vajda, Marko Igonda, Dano Heriban, Gabriela Marcinková, Diana Mórová, Braňo Bystriansky, Szidi Tobiasz, Jakub Rybárik a mladé talenty ako Mária Schumerová, Dana Droppová, Petra Dubayová či Andrej Remeník a ďalší.

Distribučná spoločnosť Cinemart SK uvedie film Sviňa do slovenských kín 6. februára 2020.