Foto: Greenpeace Russia

Úplné odstránenie odpadu z rieky Ambarnaja môže trvať aj niekoľko desaťročí.

Ruská spoločnosť Norilsk Nickel považuje rozmŕzanie večne zamrznutej pôdy – permafrostu – za možnú príčinu veľkej ekologickej havárie, ktorá sa odohrala minulý piatok, keď sa neďaleko mesta Noriľsk do vodných tokov vylialo viac ako 20.000 ton dieselového paliva. Informovala o tom vo štvrtok rozhlasová stanica Echo Moskvy.

Ako v stredu uviedla agentúra Interfax, k ekologickej havárii v tejto časti Sibíri došlo, keď v tepelnej elektrárni, ktorá dodáva energiu priemyselnému regiónu Noriľska, nastalo zníženie tlaku v jednej z palivových nádrží. Zásobník obsahoval viac ako 21.000 ton motorovej nafty. Znečisťujúca kvapalina znečistila pôdu a dostala sa aj do potoka, ktorý sa vlieva do rieky Ambarnaja. Znečistená ostala aj samotná sibírska rieka.

Foto: Greenpeace Russia

Ropa sa nesmie dostať do mora

Prvý viceprezident spoločnosti Norilsk Nickel Sergej Ďačenko uviedol, že pôda sa stala menej pevnou a že samotná nádrž na skladovanie tekutého paliva bola v dobrom stave. Zdôraznil, že na celej konštrukcii podporných pilierov sa nedávno skončila rekonštrukcia. V dôsledku tejto ekologickej havárie na území celého Krasnojarského kraja, kde sa nachádza Noriľsk, vyhlásili v stredu stav núdze federálneho významu. V jeho rámci budú na rieke rozmiestnené plávajúce bariéry, ktoré by mali zabrániť tomu, aby sa ropné škvrny dostali do Karského mora.

Foto: Greenpeace Russia

Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (Sledkom), ktorý sa zaoberá závažnými trestnými činmi, medzičasom oznámil, že začal tri trestné vyšetrovania a zadržal zamestnanca elektrárne. Prešetruje aj podozrenie, že spoločnosť o ekologickej havárii informovala neskoro. Alexej Knižnikov zo Svetového fondu pre ochranu prírody (WWF) v stredu uviedol, že práve táto environmentálna organizácia ako prvá upozornila na znečistenie po tom, ako si prostredníctvom vlastných zdrojov preverila informácie o havárii v elektrárni.

„Toto sú obrovské objemy (znečistenia),“ povedal Knižnikov. „Bolo pre nich ťažké skryť to,“ dodal. Objem uniknutých látok je oveľa väčší ako pri ekologickej havárii z roku 2007, keď v Kerčskom prielive pri Čiernom mori uniklo 5000 ton ropy.

Odstránenie môže trvať desaťročia

Rieku Ambarnaja, kam ropné látky unikli, bude ťažké vyčistiť, pretože na použitie člnov má príliš plytké koryto a k miestu ekologickej havárie ani nevedie cesta, napísala AFP s tým, že o tejto situácii bol informovaný aj ruský prezident Vladimir Putin. Experti sa obávajú, že odstránenie znečistenia z rieky Ambarnaja môže trvať aj desiatky rokov.

Foto: Greenpeace Russia

Minister životného prostredia Dmitrij Kobylkin nateraz odmietol návrhy, aby ropné látky boli spálené. Tento spôsob ich likvidácie označil za príliš riskantný. „Neviem si predstaviť, ako sa v  arktickom území páli toľko paliva … taký obrovský oheň v takejto oblasti bude veľkým problémom,“ dodal minister. Skupina Noriľsk Nickel je svetovou jednotkou vo výrobe paládia – mäkkého striebristo-bieleho kovu podobného platine. Na ruskej Sibíri sa ťaží až 44 percent svetovej produkcie paládia.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )