Železné pľúca

Foto: Public domain

Koronavírus je pre zdravotníctvo nesmierne náročnou skúškou, a to nielen pre slovenské.

Všetky krajiny bojujú s pandémiou koronavírusu najlepšie ako vedia. Ochranných pomôcok, ventilátorov a iných potrieb je však nedostatok. Lekári, ale aj odborníci z iných odvetví preto improvizujú a hľadajú iné spôsoby záchrany ľudských životov.

Budú životy zachraňovať železné pľúca?

Ako informuje portál The Independent, jednou z možností ako pomôcť pacientom s koronavírusom, sú moderné železné pľúca.

Železné pľúca kedysi zachraňovali život pacientom postihnutých obrnou, inžinieri a lekári však pracujú na menšej a modernejšej verzii, ktorá by pacientom pomáhala s dýchaním. Prístroj sa už čoskoro začne testovať aj v nemocniciach, jeho zostrojenie je totiž jednoduché a finančné nenáročné. Za jediný týždeň dokážu inžinieri zostrojiť až 5 000 takýchto zariadení.

Prvé testy budú prebiehať v britskej nemocnici Royal Papworth Hospital, kde sa liečia najmä pacienti s ochoreniami pľúc a srdca. Železné pľúca by mohli znamenať záchranu mnohých životov, pacientov totiž pribúdajú denne tisícky a ventilátorov je v krajinách akútny nedostatok. Nápad podporila dokonca aj rodina zosnulého vedca Stephena Hawkinga, ktorý k životu taktiež potreboval neustálu ventiláciu.

Photo Credit: Content Providers(s): CDC/GHO/Mary Hilpertshauser [Public domain], via Wikimedia Commons

Prístroj je možné zostrojiť rýchlo a lacno

Kedysi bol v železných pľúcach ukrytý celý človek a vonku mu trčala len hlava. Moderné železné pľúca sú menšie, zakrývajú len hrudník a brucho pacienta. Následne sa vytvorí vákuum, ktoré pomáha dýchať nielen pacientom, ktorí majú ťažkosti s dýchaním, ale aj chorým, u ktorých došlo k úplnému respiračnému kolapsu.

Autori nápadu sú ochotní s myšlienkou sa podeliť bez akéhokoľvek nároku na odmenu. Dodávajú, že zariadenie budú môcť zostrojiť aj lekári v krajinách, ktoré trpia chudobou. Zostrojenie železných pľúc stojí v prepočte menej ako 900 eur, pričom pľúcna ventilácia používaná v súčasnosti je omnoho drahšia. Okrem toho, železné pľúca podporujú nielen fungovanie pľúc, ale aj srdca.

The Independent
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )