Foto: Unsplash

Zmeny čakajú v testoch, jazdách i skúškach. Za pokuty si vodiči taktiež priplatia.

Prvé zmeny nastanú už v priebehu najbližších týždňov – tie sa dotknú vodičov na cestách. Ešte väčšie zmeny ale prichádzajú v autoškolách – tie budú po novom náročnejšie, predpokladá sa aj ďalší nárast cien. Ak chcete stihnúť dokončiť skúšku v starom systéme, máte poslednú možnosť na prihlásenie sa do kurzu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje portál Startitup, už za niekoľko týždňov čakajú vodičov prvé zmeny v premávke. Pri blokovom konaní sa totiž hranica pokút dvíha na 150 eur, v správnom konaní bude nová minimálna hranica 300 eur.

Za telefonovanie na ceste alebo prekročenie rýchlosti o 50 kilometrov za hodinu (mimo obce o 60 km / hod) môže po novom hroziť zákaz činnosti – budú sa totiž brať ako vážne priestupky. Po troch takýchto udalostiach je možné vyzvať na preskúšanie v autoškole, preskúšanie odbornej spôsobilosti či iné opatrenia. Výška pokuty sa nemení, dopĺňa Startitup.

So starým systémom urobíte vodičskú skúšku len do konca roka

Pre adeptov na vodičskú skúšku odporúčame zapísať sa do autoškoly čo najskôr. Pokiaľ nezačnete kurz do konca leta, je málo pravdepodobné, že skúšky stihnete dokončiť ešte v tomto roku.

Po novom sa totiž od budúceho roka menia kritéria a hodnotenia udelenia vodičského oprávnenia, rovnako ako ceny za kurzy – tie budú pravdepodobne stále rásť.

Ilustračná foto: TASR

Ako informuje portál Startstop, v pôvodnom zaužívanom systéme absolventi skúšky vypĺňali test pozostávajúci z 27 otázok s limitom 20 minút, ktoré boli vo vopred vytvorených testoch. V starom systéme sa tak dokázalo na skúšku pripraviť memorizáciou testu.

V novom systéme bude podľa Ministerstva vnútra SR 1500 otázok generovaných počítačom, ktorý náhodne vyselektuje 40 z nich – limit sa zvyšuje na 30 minút. Na úspešné zvládnutie teoretického testu budete potrebovať 90 bodov, maximálna hranica je 100 bodov. Študent bude môcť test opakovať trikrát. Ako dopĺňa Startstop, pribudnú otázky o bezpečnosti v premávke či teórii vedenia vozidla.

Podľa posledného vyhlásenia Ministerstva vnútra SR budú môcť vodičské preukazy typu C a CE získať vodiči už vo veku 18 rokov. Pri skupinách D a DE vám po novom stačí vek 21 rokov. Vodičské oprávnenie skupiny B je rozšírené na vozidlá s pohonom na alternatívne palivá do 4 250 kilogramov, dopĺňa Startitup.

Cena za skúšky rovnako rastie – v Bratislave dnes podľa Markízy za skúšky pýtajú zhruba tisíc eur, v Košiciach za základný výcvik dáte 900 eur. S nárastom cien za pohonné energie a prispôbenie podmienkam môžeme podľa inštruktorov očakávať ďalší nárast.