Foto: Profimedia

V roku 2012 získala Cenu Františka Filipovského za najlepší ženský výkon v dabingu vo filme Séraphine

V sobotu krátko pred polnocou po dlhotrvajúcej ťažkej chorobe zomrela česká herecká legenda Jana Hlaváčová vo veku 85 rokov. Na sociálnej sieti X o tom informoval hovorca pražského Národného divadla Tomáš Staněk.

„Odišla Jana Hlaváčová. Herečka, pedagogička. Divadelnú kariéru začínala v DJKT Plzeň, nasledovali výrazné role v Národnom divadle a Vinohradskom divadle. Predstaviteľka mnohých filmových a televíznych úloh. Držiteľka (ceny) Thálie za celoživotné majstrovstvo v činohre. Česť jej pamiatke,“ rozlúčil sa s jednou najvýznamnejších českých herečiek povojnovej éry minister kultúry ČR Martin Baxa.
Hlaváčovej diagnostikovali Parkinsonovu chorobu, čo ju obmedzovalo v hereckej kariére. Neskôr sa k tomu podľa webu Forum24.cz pridali depresie.

Medzi jej najznámejšie postavy v televízii a na filmovom plátne patrili napríklad Jarča Krbcová v seriáli Chalupári a zdravotná sestrička Tonička v komediálnych filmoch Ako básnikom chutí život, Koniec básnikov v Čechách a Ako básnici nestrácajú nádej, hrala tiež vo filme Anjel Pána. Pred kamerou sa naposledy objavila v roku 2011 v psychologickej dráme Viditeľný svet od Petra Krištúfka.

V roku 2012 získala Cenu Františka Filipovského za najlepší ženský výkon v dabingu vo filme Séraphine, o tri roky neskôr ju spolu s Petrom Olivom ocenili touto cenou za celoživotné herecké majstrovstvo v dabingu.

Uložiť článok

Najnovšie články