Na svete stále existujú miesta, kde sú podmienky na život veľmi náročné. Toto ruské mesto vás o tom presvedčí.

Aj napriek prudkému rozvoju vo svete je ešte stále obrovská priepasť a rozdiely medzi niektorými krajinami. Niekde vládne obrovský hlad a smäd, niekde je príliš vysoká nezamestnanosť, no a niektoré krajiny trpia chorobami, o ktorých mnohí z nás nemajú ani len tušenie. Bohatstvo, zásoby surovín či ekonomický rast však nie sú jedinými prvkami, ktoré budujú každý štát, mesto či krajinu. Niekedy môže všetko zmariť práve to, čo by sme si mali najviac vážiť. Príroda. Niekedy nevyspytateľná a krutá.  Svoje o tom vie aj ruské mesto, ktoré sa nachádza takpovediac na konci sveta. Neveríte? Nasledujúce riadky vás o tom presvedčia. 

Viete, kde sa nachádza Sibír? Je to rozsiahle územie v ázijskej časti Ruskej federácie ležiace medzi Uralom a Verchojanským pohorím.  Hoci sa vám s pojmom Sibír spája len obrovská zima, toto miesto je typické najmä svojím bohatstvom na nerastné suroviny.  Medzi také mestá patrí aj Noriľsk, druhé najväčšie mesto ležiace za severným polárnym kruhom na svete.

mesto
Daily Mail

Pánu Bohu za chrbtom

Ako vyzerá koniec sveta? Naozaj je pravda, že za sa tam nachádza len plot a za ním už nič iné? Dnes už neexistuje miesto, kam by ľudská noha nevkročila. Mestá, ktoré môžeme nazvať koncom sveta, však existujú. Zlá poloha mesta Noriľsk spôsobuje to, že z mesta a do mesta sa dá dostať len letecký alebo lodnou dopravou. Často sa však stáva to, že na obyčajný let môžete čakať aj dva týždne, a to hlavne kvôli počasiu.

rusko
trash

Nachádza sa tu približne 170 000 obyvateľov, ktorí tu žijú skutočne v extrémnych podmienkach. Osídlenie sa datuje od roku 1935 , keď vznikalo sídlo pre robotníkov ťažobného metalurgického komplexu. Ťažia sa najmä ťažké kovy ako nikel, kobalt či meď. Tento ťažobný priemysel ale predstavuje obrovskú záťaž pre životné prostredie. Mesto patrí medzi tie, ktoré sú najviac znečistené, a to nielen v okolí, ale v celom svete. Priemerné teploty sa počas zimy vyšplhajú na – 30 stupňov, no rekord bol zaznamenaný až vo výške  – 60°C. V lete teploty dosahujú 18°C. Podmienky na život sú naozaj ťažké aj kvôli tomu, že na celom území nerastú žiadne rastliny.

norilsk4
meduza

Otroci 21. storočia

Ľudia, ktorí žijú v meste Noriľsk, sa naozaj nemôžu pochváliť nádherným životom. Znečistenie ovzdušia je také vysoké, že priemerný vek obyvateľov je o 10 rokov menší ako v celom Rusku. Aj napriek tomu, že odchádzajú do dôchodku skôr, veľa si ho neužijú.  Znečistenie má škodlivý dopad na zdravie. U ľudí je najčastejší výskyt rakoviny a srdcovo cievnych ochorení. Zdravé sú len 4% obyvateľov. Je viac než jasné, že tí, ktorí sem prišli žiť dobrovoľne, tak urobili len kvôli vyššiemu zárobku. Oplatí sa im to ? Stávajú sa podobnými väzňami ako boli už pred rokmi politický odsúdenci. Žijú, pracujú a umierajú, a to všetko len pre ťažobné spoločnosti.  

byvanie
Daily Mail

A ako tu žijú mladí ľudia? Raz za mesiac organizuje skupina mladých dobrovoľníkov skutočnú zábavu v klube – The Mechanika. Bohužiaľ je to len jediná možnosť za mesiac, kde sa môžu zabaviť na najnovšiu hudbu.

interez.sk (Anna Zábojníková)
Príbehy
0
Komentovať (0)