wearewildness.com

V najbližších dňoch nás na oblohe čaká nádherné nebeské divadlo. Meteorický roj Orionidy sa pravidelne objavuje v tomto období a najlepšie je, že na jeho pozorovanie nepotrebujete žiadny ďalekohľad, stačia vám vaše pozorné oči.

Ak ešte nemáte plány na najbližší víkend, možno vám práve teraz nejaké urobíme. Zima sa pomaly blíži a čoskoro bude teplota v noci veľmi nízka. Práve tento víkend však môžete využiť možnože jednu z posledných šancí na nočné pozorovanie hviezd. Blíži sa totiž maximum meteorického roja Orionidy. Zaujíma vás táto udalosť viac? 

Október je na astronomické udalosti skutočne bohatý. Na jeho začiatku sme na oblohe mohli pozorovať meteorický roj Drakonidy, o ktorom sme vás taktiež informovali. Od začiatku mesiaca sa však prelína aj s ďalším rojom, a to Orionidmi. Tie sa na nočnej oblohe začínajú spravidla už od 2. októbra a trvajú až do 7. novembra. Ich maximum sa však blíži práve teraz a preto bude ich pozorovanie najjednoduchšie a najzaujímavejšie práve tento víkend.

pozorovania.vesmir.sk
pozorovania.vesmir.sk

Orionidy patria medzi najhlavnejšie a najobľúbenejšie meteorické roje v našich zemepisných šírkach. Ide o akúsi poslednú šancu na pozorovanie nočnej oblohy, kým nás nízke teploty neuväznia v našich obývačkách. Metority budú, ako už samotný názov predpovedá, vyletúvať zo súhvezdia Orion. Zdrojom týchto útvarov je snáď najznámejšia z komét, a to Hayleho kométa. Ide teda o pozostatky, ktoré za sebou kométa pri svojom „cestovaní“ Vesmírom zanecháva. Intenzita Orionidov v ich maximu sa odhaduje asi na 20 meteorov za hodinu.

Pozorovanie Orionidov v ich maximu pravdepodobne trošku naruší svit Mesiaca. Ak však chcete využiť jednu z posledných možností na pozorovanie nočnej oblohy, určite by ste sa nemali nechať odradiť. A nezabudnite sa dobre obliecť!

interez.sk (Lukáš M.)
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy