sgarciarill.com

Matej Mensatoris / / News
V týchto dňoch nás na oblohe čaká nádherné nebeské divadlo. Meteorický roj Drakonidy sa pravidelne objavuje v tomto období a najlepšie je, že na jeho pozorovanie nepotrebujete žiadny ďalekohľad, stačia vám vaše pozorné oči.

Máte už plány na víkend? Ak áno, mali by ste ich skĺbiť aj s nočným pozorovaním oblohy. Ak nie, tak si by ste si ich mali začať plánovať. Už dnes, ale aj zajtra sa na nočnej oblohe budú totiž diať veľké veci. Od 6. do 10. októbra budú totiž na oblohe pozorovateľné Drakonidy. Počas týchto 5 dní, pričom maximum bude v piatok a v sobotu, bude možné pozorovať voľným okom minimálne 10 preletov za hodinu. 

Drakonidy sú meteorický roj tvorený materiálom z kométy 21P/Giacobini-Zinner. V roku 2011 a v roku 2012 bola aktivita Drakonidov veľmi veľká, voľným okom ich bolo možné pozorovať až 300 za hodinu, na radare aj vyše tisíc. Síce sa na tento rok predpokladá nižšia aktivita, no o to bude každé jedno zahliadnutie cennejšie.

sgarciarill.com
sgarciarill.com

Už z názvu vyplýva, že Drakonidy majú niečo spoločné s drakom. Je to preto, lebo ich môžeme pozorovať na nočnej oblohe v oblasti súhvezdia draka. Aby ste teda vedeli, kam sa máte večer pozerať, riaďte sa týmto obrázkom:

pozorovania.vesmir.sk
pozorovania.vesmir.sk

Drakonidy sa dajú dobre sledovať hneď po západe Slnka, aj keď je možné, že potom bude trochu pri pozorovaní vadiť Mesiac. Neskôr by sa to malo ale upraviť a aj v noci by mali byť Drakonidy dobre pozorovateľné. Keďže predpoveď počasia hlási chladnú noc, určite sa dobre oblečte a zoberte si so sebou aj niečo na zahriatie. A nezabúdajte, že meteority sa najlepšie sledujú vo dvojici.   

interez.sk (Matej Mensatoris), tn.nova.cz
0
Komentovať (0)