architectureandengineering.ws

Matej Mensatoris / / Now U Know
Pred niekoľkými týždňami sme vám ukázali, na čo slúži na notebooku malý zámkový otvor. Dnes odhalíme tajomstvo malého valčeka, ktorý určite máte na napájacom...

Pred niekoľkými týždňami sme vám ukázali, na čo slúži na notebooku malý zámkový otvor. Dnes odhalíme tajomstvo malého valčeka, ktorý určite máte na napájacom kábli k vášmu notebooku, no aj na iných zariadeniach, ako je tlačiareň, skener, klávesnica, či počítačová myš.

Každý z týchto káblov bez ohľadu na výrobcu má na sebe tesne pred koncom takýto valček. Aká je jeho funkcia a na čo vlastne slúži?

architectureandengineering.ws
architectureandengineering.ws

Tento plastový valček v sebe v skutočnosti ukrýva feritovú tlmivku. Tá slúži na filtrovanie elektromagnetického rušenia. Vďaka tomuto malému valčeku funguje váš notebook tak, ako má.

Čo by sa stalo, keby tam ten valček nebol? Notebook by fungoval, no občas by ste mohli na monitore zaznamenať zrnenie alebo neprirodzený šum, ktorý by pôsobil rušivo. Najlepšie sa potreba takejto feritovej tlmivky prejavuje pri skeneri. V prípade, ak by ste ju odstránili, kvalita naskenovaného obrázku by nebola taká, akú by ste očakávali. Vyskytovali by sa tam šumy a zrnenia, a takto naskenovaný obrázok by sa nedal použiť.

1.bp.blogspot.com
1.bp.blogspot.com

Vďaka tejto tlmivke prechádza prúd cez káble a neprejavuje sa elektromagnetické rušenie. Keď si predstavíte, koľko káblov máte len v okolí vášho počítača, bez týchto tlmiviek, by každý napájací kábel pôsobil ako rušič a výsledok by bol taký, že by sa vaše zariadenia správali prinajmenšom zvláštne.

architectureandengineering.ws
architectureandengineering.ws

V prípade, ak sa vám táto tlmivka z nejakého dôvodu poškodí, nezúfajte. Nemusíte vyhadzovať napájací kábel a kupovať nový. V špecializovaných obchodoch sa dajú tieto tlmivky kúpiť v hodnote pár centov. Ak si ešte kúpite také prevedenie, ktoré sa len jednoducho pripne na kábel, tak inštaláciu takejto tlmivky zvládne úplne každý.

0
Komentovať (0)