Foto: eea.europa.eu

Akú kvalitu má vzduch vo vašom okolí? Skontrolujte ho pomocou tejto online stránky.

Nie je žiadny tajomstvom, že kvalita vzduchu je na rôznych miestach našej krajiny odlišná. Zavisí to od množstva faktorov, napríklad od priemyslu, hustoty dopravy, ale aj od geografických podmienok. Aká je ale kvalita vzduchu v mieste, kde bývate? To vám prezradí Index kvality ovzdušia pod záštitou Európskej environmentálnej agentúry a Európskej komisie.  

Článok pokračuje pod videom ↓

Online mapa zobrazuje kvalitu ovzdušia na jednotlivých miestach a to nielen na Slovensku, ale v celej Európe. Môžete si vybrať časový interval, najmenší interval je jedna hodina.

Hodnoty sú na mape rozlíšené podľa farby. Svetlomodrá či tyrkysová farba zobrazuje dobré ovzdušie, červená až tmavočervená zobrazuje nízku kvalitu ovzdušia. Po kliknutí na konkrétny bod si môžete pozrieť aj podrobné merania v danej lokalite, kde sa dozviete aj množstvo znečistenia vzduchu pevnými časticami (PM).

Pixabay

Pevné častice sú hlavným znečisťovateľom vzduchu a vznikajú kvôli intenzívnej doprave či priemyslu. Pevné častice majú rôzne zloženie a rôznu veľkosť. Kým veľké častice sa pomocou moderných filtrov dajú zachytiť, problém nastáva najmä pri menších časticiach, ktoré sú menšie ako 2,5 mikrometra. Tie, kvôli svojej malej veľkosti dlho poletujú v atmosfére a ľahko sa môžu dostať do pľúc, kde sa usadia. Neskôr môžu spôsobovať zdravotné komplikácie a vyvolať vznik širokej palety ochorení.

Skontrolujte si kvalitu ovzdušia vo vašom meste na tomto odkaze.

Pozri aj: 5+ tipov na to, ako z vianočného večierka neurobiť totálnu frašku

sme.sk
Uložiť článok

Najnovšie články