files.brightside.me

Matej Mensatoris / / Svet
Stonehenge fascinuje milióny ľudí po celom svete. Podľa legendy tieto megality postavil čarodejník Merlin za pomoci obra. Aj keď presne nevieme, kto v skutočnosti Stonehenge...

Stonehenge fascinuje milióny ľudí po celom svete. Podľa legendy tieto megality postavil čarodejník Merlin za pomoci obra. Aj keď presne nevieme, kto v skutočnosti Stonehenge postavil, s vysokou pravdepodobnosťou slúžil na obradné účely, archeológovia tiež zistili, že sú to najstaršie slnečné hodiny. Teraz sa tímu britských archeológov podaril úžasný objav. Len tri kilometre od Stonehenge našli komplex až 90 kamenných blokov usporiadaných do tvaru písmena C.

Kamene však nie sú na povrchu ako v prípade Stonehenge, no nachádzajú sa asi jeden meter pod zemou.

files.brightside.me
files.brightside.me

Tieto kamene však nie sú žiadni drobčekovia, veď ich výška dosahuje až 4,5 metra.

files.brightside.me
files.brightside.me

Archeológia objavili tieto kamenné útvary vďaka špeciálnemu georadaru. Poprední vedci a odborníci na históriu nazvali tento objav ako „vzácny úspech“ a pochybujú, že sa niečo podobné niekedy v blízkej budúcnosti zopakuje.

files.brightside.me
files.brightside.me

Vek týchto megalitických stavieb odhadujú asi na 4500 rokov, teda vznikli v období, keď ešte neexistovali ani prvé počiatky starovekého Grécka.

files.brightside.me
files.brightside.me

Archeológovia sú presvedčení, že tieto stavby mali podobný účel ako Stonehenge a slúžili na obradné účely.

files.brightside.me
files.brightside.me

Ak vás tieto novoobjavené megality zaujali, pozrite si tiež video, ktoré zobrazuje vizualizáciu, ako asi vyzerali tieto kamenné stavby v čase vzniku.

[youtube zIfOGFA4OTE 720 410]

Je ťažké predstaviť si koľko námahy a snahy museli vtedajší ľudia vynaložiť, aby postavili takéto mohutné kamenné stavby. A to, že ich môžeme stále obdivovať po tisíckach rokov, musí fascinovať snáď každého.Komentovať (0)