Foto: Cypess lab, Journal of Clinical Investigation

Hnedý tuk sa spája s menšou pravdepodobnosťou zdravotných rizík.

Nová veľká štúdia priniesla hodnoverné dôkazy o tom, že ľudia, ktorí majú v tele viac hnedého tuku, majú menšiu pravdepodobnosť toho, že budú trpieť rôznymi zdravotnými problémami. 

Lekár Paul Cohen z Rockefeller University Hospital uvádza, že toto je prvýkrát, kedy sa podarilo odhaliť súvislosť hnedého tuku s nižším rizikom určitých zdravotných stavov, informuje portál Science Alert.

Čo je to hnedý tuk?

Hnedý tuk (alebo tiež hnedé tukové tkanivo) sa bežne vyskytuje u cicavcov zvyknutých na chladné podnebie či u novorodencov. Hnedý tuk dokáže regulovať teplotu. Keď je človeku s hnedým tukom zima, mitochondrie nachádzajúce sa v tomto type tukového tkaniva dávajú pokyn na jeho spaľovanie a produkciu tepla. V skutočnosti sú tieto mitochondrie bohaté na železo, preto má aj tuk charakteristickú hnedú farbu.

Až v roku 2009 vedci zistili, že niektorí dospelí ľudia majú hnedý tuk v tele, zvyčajne okolo krku či ramien. Existuje pritom veľa štúdií na myšiach zameraných na výhody hnedého tuku, u ľudí však výskumy donedávna neexistovali. Ukazuje sa ale, že prítomnosť hnedého tuku zlepšuje metabolizmus a môže dokonca pomáhať pri chudnutí.

Foto: Pixabay

Cohen hovorí, že prirodzená otázka čo môžem urobiť, aby som mal viac hnedého tuku?” zatiaľ ostáva nezodpovedaná a vedci sa ňou budú zaoberať v najbližších rokoch.

Štatistika na 53-tisíc ľuďoch

Vedci sa pozreli na rozsiahly súbor údajov a dát získaných od 52 487 účastníkov, ktorí podstúpili PET/CT vyšetrenie pri skúmaní rakoviny a dôkazy o hnedom tuku našli iba v 10 % prípadoch, konkrétne u 5 070 osôb. Svoje závery ukázali v štúdii uverejnenej v časopise Nature medicine.

Asi 4,6 percenta ľudí s hnedým tukom malo cukrovku 2. typu, zatiaľ čo v skupine bez hnedého tuku to bolo 9,5 %. Podobný výsledok bol zaznamenaný aj pri abnormálnych výsledkoch cholesterolu. Aj tu si skupina s hnedým tukom viedla lepšie (18,9 percenta ku 22,2 percenta)

A to nie je všetko. Pozitívne rozdiely boli pozorované aj pri hypertenzii, kongestívnom zlyhaní srdca či ischemickej chorobe srdca.

Ilustračná foto: Doc. MUDr. Jan Šprindrich CSc. / CC BY-SA

Chráni ľudí s obezitou

Aj keď sú tieto údaje vzrušujúce, zatiaľ neexistujú dôkazy o tom, že hnedý tuk vás robí imúnnym voči týmto stavom, ale existuje dôkaz o tom, že existuje znížené riziko.

Skutočne zaujímavým zistením bolo, že hnedý tuk bol obzvlášť ochranný u ľudí s obezitou. Obézni ľudia s hnedým tukom mali podobnú prevalenciu metabolických a srdcových stavov ako neobézni ľudia.

Pokračovanie vo výskume

Je dôležité poznamenať, že údaje, s ktorými vedci pracovali, pochádzali z údajov pri vyšetrení rakoviny, a tak výskum nie je založený na reprezentatívnej vzorke populácie. Napriek tomu štúdia prináša nový a fascinujúci pohľad na úlohu hnedého tuku v ľudskom tele a vedci dúfajú, že sa im ju v budúcnosti podarí ešte lepšie pochopiť.

0
Uložiť článok
Komentovať