foto: Literárna bašta

Kvalitná literatúra sa vám môže dostať až pod kožu. To je prípad aj tejto knihy, ktorá vychádza v slovenskom preklade.

V knihách dokáže človek častokrát nájsť samého seba a prostredníctvom hlavného hrdinu prežiť vlastnú katarziu. Presne taká je nová kniha americkej autorky Ottessa Moshfegh, ktorá skúma život jedinca v dnešnom uponáhľanom svete a pravé hodnoty, na ktorých skutočne záleží. 

Americká spisovateľka Ottessa Moshfegh zaujala kritikov aj čitateľskú verejnosť už svojím debutovým románom Eileen, ktorý jej priniesol nomináciu aj na prestížnu cenu Man Booker Prize. Čitatelia sa môžu tešiť z jej ďalšieho románu, ktorý nesie názov Môj rok pokoja a odpočinku, tentokrát aj v slovenskom jazyku. Zachytáva v ňom tému, ktorá je pre dnešného človeka a jeho snahu zapadnúť do spoločnosti neuveriteľne aktuálna.

Foto: Jake Belcher

Šťastie nezávisí iba od materiálnych vecí

Hlavná hrdinka knihy sa zaoberá otázkou šťastia. Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že má dokonalý život a nič jej k nemu nechýba, opak je pravdou. Napriek tomu, že je mladá, krásna, úspešná absolventka prestížnej vysokej školy a má dobrú prácu a vlastný byt, kvôli ktorému sa nemusela ani zadĺžiť, niečo ju ťaží a nenechá pokojne žiť.

Aj keď zvonku pôsobí všetko bezchybne a ideálne, čo by jej mnohí iste závideli, v sebe bojuje so smútkom, ktorý môže prameniť zo smrti rodičov, sadistického puta s najlepšou kamarátkou alebo nie veľmi funkčným a uspokojivým vzťahom s priateľom.

Ottessa Moshfegh vytvorila pomocou postavy hlavnej hrdinky obraz človeka, v ktorom sa pri čítaní nájde nejeden z nás.

Foto: Literárna bašta

Rok pokoja a odpočinku na nájdenie samej seba

V dnešnej spoločnosti vládne neuveriteľný boj po moci a po zdanlivej dokonalosti, ktorou sa ľudia snažia zapôsobiť na iných. Občas však pritom zabúdajú na to najdôležitejšie – na vnútorné pocity a na to, ako sa človek naozaj cíti. Materiálne veci totiž spravidla nie sú tým, čo nám v živote zabezpečí šťastie. Toho si je vedomá aj hrdinka románu, ktorá sa pod vedením najuletenejšej psychiatričky v dejinách románu rozhodne vyskúšať experiment, ktorý môže zmeniť jej život.

Jej spoločníkmi počas roku pokoja majú byť iba staré videokazety, tabletky a predovšetkým nepretržitý spánok. Hrdinka sa uprostred veľkomesta a rýchlosti plynutia bežných dní rozhodne spomaliť a nájsť tie pravé hodnoty.

Foto: Literárna bašta

Kvalitná literatúra, ktorá vás poznačí

Ak patríte medzi milovníkov dobrej literatúry, ktorá prináša množstvo spojitostí s naším svetom a prepojení so životom, ktorý žijeme, neprehliadnite titul Môj rok pokoja a odpočinku. Autorka pomocou originálne vymysleného a spracovaného príbehu prináša množstvo momentov na zamyslenie.

Teraz si ho môžete vychutnať v slovenskom preklade Daniely Krnáčovej. Kniha vychádza vďaka banskobystrickému vydavateľstvu Literárna bašta, zakúpiť si ju môžete online alebo v každom dobrom kníhkupectve.

V spolupráci s Literárna bašta
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )