Foto: HBO / Ilustračná: commons.wikimedia.org (Javivi78)

"1993, to bol rok vibrátorov. Kto vošiel do predajne, nič iné nerobil, iba si pýtal vibrátor," hovorí zakladateľ prvého sexshopu na Slovensku v dokumente Erotic Nation.

V dnešnej dobe sú erotické hračky rôznych druhov a tvarov ľahko dostupné a o nič náročnejšie nie je naraziť na erotické salóny, ktoré stoja s vysvieteným nápisom na okrajoch či priamo v centrách miest. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, kam siahajú korene tohto biznisu na Slovensku? Ako vyzerali erotické hračky hneď po komunizme, kto si ich kupoval alebo ako prebiehalo školenie prvých striptérok v krajine, kde sa poriadne nevedelo, čo to slovo znamená? Dokument z dielne HBO vám odpovie na všetky tieto otázky. 

Prvý obchod z hračkami pre dospelých alebo sexshop na svete bol otvorený v roku 1962. Jeho korene siahajú do Nemecka a zakladateľkou bola pilotka Beate Uhse. Tá bola aktívnou pilotkou počas druhej svetovej vojny a po nej sa stala skutočnou priekopníčkou sexu.

Vznik prvého sexshopu vôbec súvisel s vojakmi prichádzajúcimi z vojny

Vznik prvého sexshopu súvisel, dá sa povedať, s politickou situáciou, ktorá vládla v Nemecku v povojnovom období. Bývalí vojaci častokrát oplodnili svoje priateľky bez toho, aby sa starali aj o následky. Beate sa začala týmto problémom aktívne venovať predajom kondómov.

Ilustračná foto: commons.wikimedia.org (Javivi78)

Po páde komunizmu sa začalo toto podnikanie rozbiehať aj u nás

Kým sa obchod s pomôckami pre radosť a ochranu dospelých dostal aj na naše územie, prešli desiatky rokov. Do obdobia po páde komunizmu, kedy rodina Raffayovcov otvorila prvý sexshop. Ich pôsobenie v tomto priemysle a politickú situáciu doby zachytil vo svojej dokumentárnej snímke režisér Peter Begányi.

Rodina Raffayovcov po zamatovej revolúcii založila prvý sex shop na Slovensku. Karol s bratom Vladom a manželkou Janou vybudovali svoj prvý obchodík v priestoroch bývalej lekárne. Lieky a zdravotné pomôcky na poličkách vystriedali vibrátory, análne kolíky, venušine guličky alebo najrôznejšie nafukovacie bábiky.

Sexshop aj erotický salón

Netrvalo dlho a rodinný podnik za rozrástol aj o prvý erotický klub na Slovensku, ktorý otvorili koncom roku 1991. Napriek tomu, že od toho o chvíľu ubehne okrúhle 30. výročie, jeho ponuka sa nemusela za nič hanbiť. Nechýbal zrkadlový strop alebo hojdačka. Rovnako sa snažili čo najlepšie na zákazníkov pripraviť aj dievčatá a vyškoliť ich, aj keď poriadne nevedeli, čo by mali robiť.

Sexshop nemal núdzu o zákazníkov. Rovnako sa menili aj trendy počas jednotlivých rokov. Ako prezrádza majiteľ priamo v dokumente, rok 1993 bol rokom vibrátorov. O dva roky neskôr zas predali najviac nafukovacích bábik.

O ich nové podnikateľské koncepty bol na Slovensku záujem. A majitelia salónu prichádzali stále s novými nápadmi, ako potešiť svojich zákazníkov. Vytvorili napríklad súkromnú kabínku, v ktorej dievčatá predvádzali striptíz alebo video kabínku, kde si mohli pozrieť porno najrôznejšieho druhu.

Ilustračná foto: commons.wikimedia.org (Nasim Fekrat)

Kasting a nakrúcanie porna

Nakoniec došlo aj k nakrúcaniu vlastného porna. Nechýbal ani casting na hercov. Množstvo z toho, čo poznáme z dnešných filmov, sa objavilo na Slovensku už v deväťdesiatych rokoch.

Dokumentárna snímka, presnejšie groteska, ako ju charakterizoval aj samotný autor, prináša túto zaujímavú tému spracovanú spoločne s politickým kontextom vtedajšej doby. Nechýba viacero zaujímavých archívnych záberov na známych politikov a dnes, s viac ako 10-ročným odstupom, získal Erotic Nation ďalšiu pridanú hodnotu.

Dokument, ktorý zmení váš pohľad na našu históriu

Nechýbajú v ňom samotné výpovede rodiny Raffayovcov alebo aj psychológa. Ide o skutočne originálny dokument, ktorý dokáže pobaviť aj dnešného diváka a pozrieť sa na našu históriu z iného pohľadu. Z pohľadu zakladateľov prvého sexshopu a erotického salónu v dobe, keď u nás iba málokto vedel, čo to vlastne znamená.

Erotic Nation sa stal víťazným dokumentom súťaže spoločnosti HBO. Podľa oficiálneho textu distribútora ukazuje erotický život Slovákov vo víre politických aj spoločenských premien po novembri 1989. Je kolektívnym portrétom občanov, ktorí mohli prvýkrát slobodne voliť a zároveň navštíviť legálny sexshop. Obe formy slobody im však spôsobili problémy.

Ak vás zaujíma táto téma, chcete sa zabaviť pri výbornej oddychovke, alebo sa pozrieť na naše dejiny z iného uhla, v tomto dokumente sa dozviete ešte viac zaujímavostí o prvom sexshope na Slovensku, erotickom salóne alebo aj nakrúcaní porna.

HBO, ČSFD, dw.com
0
Uložiť článok
Komentovať