Foto: Ola Högberg/ Youtube

Poľsko urobilo v zvýšení úrovne recyklácie veľký krok vpred.

Recyklácia a vo všeobecnosti ekologické myslenie ľudí sa nebuduje zrovna najľahšie, keďže pre mnohých triedenie odpadu predstavuje veľkú námahu. Dnes sa už posúvame vpred aspoň malými krokmi a snáď vo všetkých mestách nájdete kontajnery na separovaný odpad. Ten však sám o sebe nepredstavuje najlepšie riešenie, pretože potrebujete ľudí, ktorí budu kontajnery pravidelne vyprázdňovať a taktiež ďalší tím, ktorý bude tento odpad za pásom triediť a čistiť. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Poliaci však predstavili projekt, ktorý tieto drobné nedostatky odstránil a celú recykláciu dotiahol do dokonalosti. Podobne ako na Slovensku pri triedení sklenených fliaš, od nového roku nájdete u našich severných susedov podobné zberné stroje. Oproti našim sú však lepšie, na jednom mieste sa totiž môžete zbaviť všetkého druh odpadu, ktorý triedime – sklenené fľaše, plasty aj plechovky. O tomto návrhu zvýšenia úrovne recyklácie Ministerstva životného prostredia však ešte musí rozhodnúť Senát.

Podobný systém sa už používa aj v iných európskych krajinách, ako je Nemecko, Česko či škandinávske krajiny. Práve Švédsko sa môže pochváliť najlepšími výsledkami. V krajine majú tak efektívny systém triedenia, že na skládky odvezú len 1 percento celkového množstva komunálneho odpadu. Odpad dokonca dováža aj zo zahraničia.

Pokročilejší systém recyklácie by sme určite privítali aj u nás na Slovenku, kde sa síce separuje viac ako kedysi, no stále sa máme v čom zlepšovať. V celkovom rebríčku členských krajín Európskej únie sme totiž na chvoste.

Pozri aj: Žilina sa približuje k modernej zelenej Európe. V meste vytvoria sieť bikesharingu s až 25 stanicami

wyborcza.pl, noizz.pl
Uložiť článok

Najnovšie články