foto: asgardia.space

Bude prvý vesmírny národ čoskoro skutočne obývať vesmír?

V poslednom čase sa o vesmíre hovorí veľa. Myšlienky o tom, že by človek obýval aj iné zákutia vesmíru okrem Zeme sú za posledné roky veľmi časté. Odvážny plán spoločnosti SpaceX kolonizovať Mars je asi najznámejším a najviac reálnym. Okrem SpaceX chce vesmír kolonizovať aj prvý vesmírny národ Asgardia. Mnohí považovali tento „vymyslený národ“ len za zábavku, no Asgardia oznámila, že na jeseň vypustí na obežnú dráhu svoj prvý satelit. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Možno ste minulý rok zachytili správy o prvom vesmírnom kráľovstve Asgardia, ktoré vytvoril prvý vesmírny ľudský národ. Zmyslom tohto národu je podporovať mier a spoluprácu v dobývaní vesmíru a žiada o uznanie národného štátu. Asgardia je vlastne ústavnou monarchiou na čele ktorej stojí Igor Ashurbeyl, ktorý je aj zakladateľom tohto národu. Do konca roku 2016 sa do nového národu mohli prostredníctvom internetovej stránky „prihlásiť“ ľudia z celého sveta. Dnes má národ viac ako 200 tisíc svojich občanov, ktorí v internetových voľbách oficiálne zvolili Igora Ashurbeyla za svojho monarchu.

asgardia.space

Národ Asgardia bude od 18. júna hlasovať aj za svoju ústavu, hymnu či vlajku. Asgardia má dokonca už aj tri štátne sviatky a to Deň národnej jednoty (18. jún), vznik Asgardie (12. október) a „Year Day“ (31. december). Nový národ chce v najbližších 6 mesiacoch vytvoriť aj svoj parlament. Kandidovať pritom môže každý občan Asgardie, ktorý zozbiera 10 tisíc podpisov od ostatných občanov národa. Prvý vesmírny národ to zjavne berie vážne.

Od vzniku národa si mnohí ľudia mysleli, že ide len o zábavu a vesmírny národ je len akýmsi výmyslom či „hrou“. Podľa IFSLcience však Asgardia na konferencii v Hongkongu včera (13. 6. 2017) oznámila, že na jeseň tohto roku plánuje na obežnú dráhu Zeme vypustiť svoj prvý satelit Asgardia-1. Dobývanie vesmíru prvým vesmírnym národom teda začína.

Satelit Asgardia-1 má okolo Zeme obiehať najbližších 5 rokov. Jeho úlohou bude sledovať asteroidy, slnečnú aktivitu a vesmírny odpad. Okrem týchto „klasických“ úloh však bude súčasťou satelitu aj 512GB disk, na ktorý môže každý občan národu Asgardia prispieť 300kb informácií. Každý z Asgardiančanov teda môže do vesmíru už túto jeseň poslať svoj odkaz.

Satelit Asgardia-1 je však vraj len začiatkom. Prvý vesmírny národ sa chce v budúcnosti stať aj skutočným vesmírnym národom a ich snom je vybudovať vo vesmíre stanicu, na ktorej by národ mohol existovať. To, či ide len o prázdne slová, alebo skutočný plán, ukáže až budúcnosť.

Pozri aj: Prepisuje sa naša história: Slováci po prvýkrát v histórií vypustia do vesmíru svoju družicu

iflscience.com

Najnovšie články