Foto: Karol Srnec (FB Bitka o Bratislavu), Biela Noc

Lukáš Mužla / / Lokál
Jeseň v Bratislave bude skutočne nabitá. Ktoré podujatia sa neoplatí premeškať?

Leto plné festivalov, kultúrnych, športových a mnoho ďalších podujatí, je už definitívne za nami. To však neznamená, že na Slovensku sa nič nedeje. Ako však už býva zvykom, najväčší program už tradične prináša hlavné mesto. V Bratislave si túto jeseň môžete užiť skutočne dosýta. Najbližšie mesiace sa tu totiž chystá hneď niekoľko výnimočných udalostí, ktoré by sme vám radi dali do pozornosti.

Warhaus, 19. september

Belgickú jeseň v Bratislave otvára Warhaus. Alter ego a sólový projekt hlavného speváka skupiny Balthazar, ktorí nedávno vystúpili u našich susedov na Colours of Ostrava a divákov si získali atmosferickými popovými pesničkami s klavírom, dychovými sekciami, elektronikou a hlavne charakteristickým hlasom frontmana Maartena Devoldera. Kúsok festivalového leta teda môžete zažiť už zajtra v bratislavskej Fuge, kde určite zaznejú skladby z debutového albumu We Fucked a Flame Into Being, ktorý vyšiel minulý rok pod značkou PIAS. Link na udalosť na tomto odkaze.

World Music Festival, 21. – 24. september

Najbližší víkend bude v Bratislave patriť svetovej hudbe. V poradí 2. ročník podujatia World Music Festival, privíta najlepších a najzaujímavejších domácich interpretov, ako aj špičkové zahraničné kapely a okrem hudby ponúka množstvo sprievodných akcií. Program festivalu je skutočne bohatý. Z interpretov radi spomenieme domáce skupiny Banda, Katarína Máliková s ansámblom či Ľudové Mladistvá. Zo zahraničia do Bratislavy mieria z Talianska Kaláscima, jedna z najpopulárnejších skupín hrajúcich v štýle pizzica taranta či francúzsky virtuózny kontrabasista Renaud Garcia-Fons, ktorého bude v projekte Silk Moon sprevádzať Derya Türkan, turecký hráč na tradičné husle kemenče. Celý program multikultúrneho podujatia nájdete webstránke festivalu, viac informácií aj na facebooku.

Umenie z Cvernovky, 22. – 24. september

V kreatívnom a kultúrnom centre Nová Cvernovka na Račianskej ulici, sídli viac ako 40 ateliérov plných vizuálnych umelcov. Spoznať aktuálnu tvorbu umelcov, ktorí v tomto centre pôsobia, môžete v poradí prvej zo série výstav už o pár dní. Diela vybraných výtvarníkov, maliarov, grafických dizajnérov a fotografov na výstave Umenie z Cvernovky, nájdete v priestoroch Artattacku od 22. do 24. septembra. Celý program a informácie o vystavujúcich, hľadajte na stránke artattack.sk alebo priamo v evente na Facebooku.

ArtAttack

Na Bajku do mesta, 23. september

Do nášho výberu skorých jesenných podujatí v hlavnom meste, pridávame i jednu športovo ladenú. Druhý ročník kultúrno-športovej akcie Na bajku do mesta, v sobotu, 23. septembra na Tyršovom nábreží pri Cyklokuchyni, ponúka zaujímavý program pre deti aj dospelých. Okrem cyklisticky ladených aktivít, medzi ktorými nebude chýbať ani súťaž o najpomalšiu jazdu na bajku, ponúka podujatie aj niekoľko hudobných koncertov a to napríklad  La3noCubano, Burningboy či DJ WOSA2000. Viac informácií nájdete na evente Na Bajku do mesta.

Na Bajku do mesta

Bratislavské hudobné slávnosti, 28. september – 15. október

Napriek tomu, že klasická hudba nie je masovo populárnou záležitosťou, v poradí už 53. ročník Bratislavských hudobných slávností rozhodne patrí do tohto zoznamu. Festival otvorí i zatvorí Slovenská filharmónia, pod taktovkou šéfdirigenta Jamesa Judda. Vidieť budete môcť aj nemeckého violončelistu Albana Gerhardta. Je to muzikálny, elegantný umelec čarodejník, ktorý vie rozozvučať nástroj v majstrovskej virtuozite“ (Tagesspiegel). Okrem tradičnej Slovenskej filharmónie však Bratislavské hudobné slávnosti ponúknu oveľa oveľa viac. Celý program festivalu nájdete na tomto odkaze.

Alban Gerhardt

Bitka o Bratislavu, 30.september

Niečo málo aj z histórie. Posledný septembrový deň sa hlavné mesto otrasie v základoch. Konkrétne teda Sad Janka Kráľa, kde sa uskutoční Bitka o Bratislavu, historická rekonštrukcia vojenského stretu z obdobia prvej polovice 17. storočia, zasadená do prostredia historického Uhorska. Pôjde o rekonštrukciu bitky – krátkeho obliehania, ktoré sa odohralo pred bránami mesta 8. októbra 1620. Vojská vzbúrených českých stavov boli porazené v známej bitke na Bielej Hore a povstanie Gabriela Bethlena v tom čase už strácalo na dôraznosti. Preto sa cisársky veliteľ Dampierre pokúsil nečakaným výpadom zmocniť Bratislavy, vtedajšieho Prešporku, stále ovládaného Bethlenovými mužmi. Boj trval od skorého rána do štvrtej hodiny popoludní. Pre viac info sledujte event na facebooku.

Posted by SHŠ Banderium on Freitag, 30. Juni 2017

Biela noc, 7. október

Biela noc v prvý októbrový víkend premení ulice Bratislavy už po tretí rok na magickú nočnú prechádzku súčasným umením. Festival Biela noc, ktorý v Bratislave prebehne 7. októbra, zverejnil zatiaľ najbohatší program vo svojej histórii. Návštevníkov počas jednej noci zavedie na nové lokality a predstaví až 65 zastávok s dielami špičkových zahraničných a domácich umelcov. V bratislavskej Medickej záhrade sa budú tento rok diať i vesmírne úkazy. Priamo medzi zeleň sa znesie Mesiac – monumentálne dielo Luka Jerrama, ktoré tvoria detailné zábery mesačného povrchu, v mierke približne 1:500 000. Festival navyše očakáva aj návštevu z inej planéty. Po veľkých žiariacich zajacoch sa tentokrát s dielom austrálskej umelkyne Amandy Parer Fantastic Planet medzi nás znesú obrovskí humanoidi. Skupina piatich gigantických postáv bude počas Bielej noci objavovať našu „fantastickú planétu“.

Biela Noc

Bratislavský program okrem inštalácií v centre mesta, ponúkne aj nezvyčajný pohľad na nábrežie Dunaja. Trasu od Riverparku až po most Apollo bude lemovať množstvo svetelných a interaktívnych inštalácií. Pod Mostom SNP sa strhne nevšedná tanečná párty Erika Bartoša, ktorá odkazuje na voodoo bábky. Diváci si budú môcť nakresliť vlastnú bábku, ktorá sa následne pridá k premietanému tanečnému ošiaľu. Nad mestom sa opäť bude vznášať žiariace UFO, vrhajúce svetelné odlesky na nočný ruch. Viac informácií o momentálne najväčšom festivale súčasného umenia na Slovensku nájdete na stránke festivalu i na facebooku. Galériu fotografií z minuloročnej Bielej Noci nájdete v našom staršom článku na tomto odkaze.

Fink, 14. október

Znovu ožijem. Tak sa v preklade nazýva v poradí šiesty album Resurgam, britského hudobníka Finka. Fin Greenall, ako znie Finkovo celé meno, zavíta do Bratislavy v rámci svojho európskeho turné už takmer o mesiac a to v klube MMC. Inšpiráciu pre názov nového albumu Resurgam našiel Fink v latinskom nápise, v 900 rokov starom kostole v rodnom kraji Cornwall na juhozápade Anglicka. Britský hudobník sa do nášho hlavného mesta vracia za posledné roky už tretíkrát, no tentoraz prináša zatiaľ svoju najodvážnejšiu tvorbu. Event tohto skvelého koncertu nájdete aj na facebooku.

Portico Quartet (Bratislavské jazzové dni), 20. október

Okrem festivalu Pohoda, odohrala na Slovensku viacero samostatných koncertov, patrila aj medzi hviezdy Colours of Ostrava. Britská štvorica Portico Quartet zavíta do nášho hlavného mesta opäť, tentoraz pri príležitosti Bratislavských jazzových dní. Skupina je už desať rokov stálicou britského moderného jazzu. Jej akustický zvuk doplnený sviežou elektronikou a súčasnou vážnou hudbou, vytvára jedinečný a špecifický zvuk, ktorý z Portico Quartet robí neodolateľnú koncertnú kapelu. Celý program Bratislavských jazzových dní nájdete na tomto odkaze. Britské kvarteto by ste rozhodne zmeškať nemali.

Itergalactic Lovers, 13. november

Zoznam jesenných akcií sme otvorili koncertom belgickej scény a rovnako ho aj ukončíme. 13. novembra totiž do bratislavskej Fugy zavíta Itergalactic Lovers. Elektro-rockovú štvoricu z belgickej alternatívnej scény, doplnia blues-folkoví krajania Lee Anderson. Pre Intergalactic Lovers to bude premiérový koncert na Slovensku po tom, čo ich prvý pokus o vystúpenie na Grape festivale 2015 zhatila búrka. Tentokrát však v priestoroch klubu žiadne vyčíňanie prírody nehrozí, a preto vám skvelý hudobný zážitok už nič neskazí. Lístky na koncert môžete získať na tomto odkaze.

Pozri aj: Prechádzka v korunách stromov a jazda v suchom tobogane. V Bachledovej doline konečne otvoria jedinečný chodník zakončený 360 stupňovou vyhliadkou

0
Komentovať (0)