Foto: Wikimedia (ilustračné)

Lukáš Mužla / / Zviera
Svet si myslel, že vyhynuli, no opak je pravdou.

V 21. storočí nám pred očami mizne mnoho živočíšnych či rastlinných druhov. Príčiny môžu byť pritom rôzne. Zmena podmienok, zničenie životného prostredia či dokonca vyhubenie priamo rukou človeka. Z času na čas však odborníci svet prekvapia aj obrátenou novinkou a teda nálezom nového, či vyhynutého druhu. Po 32 rokoch prichádza takáto správa aj z kalifornského polostrova. Druh tarbíka, ktorý bol považovaný za vyhynutý, predsa len žije!

Dlhé desaťročia si svet myslel, že vyhynuli. Milý druh tarbíka (hlodavec) s anglickým názvom San Quintin kangaroo rat (Dipodomys gravipes) bol v prírode naposledy spozorovaný na kalifornskom polostrove v mexickom štáte Baja California v roku 1986. V tomto roku sa výskumníkom z prírodovedného múzea v San Diegu podarilo nájsť už len štyroch jedincov. Od tohto momentu ich svet považoval za vyhynutý druh.

Tarbíka klokanieho, ako sme si tento druh hlodavca nazvali (k slovenskému ekvivalentu anglického či latinského názvu sme sa nedopátrali) objavil v roku 1925 americký zoológ Laurence M. Huey. Okrem tohto milého zvieraťa objavil ešte ďalších 84 druhov a poddruhov rôznych zástupcov živočíšnej ríše. Spomínaný poddruh tarbíka pritom pravdepodobne žil na jedinom mieste na svete a to asi 20 km dlhému pásu pri pobreží Tichého oceánu práve v mexickom štáte Baja California.

V tejto oblasti žili celkom dve populácie „tarbíka klokanieho“. Od roku 1986 však nikto nespozoroval ani jediného jedinca, a preto ho Medzinárodná únia na ochranu prírody a prírodných zdrojov vyhlásila za vyhynutý druh. Za najpravdepodobnejšiu príčinu bola uvedená premena pôvodného biotopu na poľnohospodársku pôdu.

Pri poslednej expedícii do tejto oblasti však ostali pracovníci výskumného tímu z prírodovedného múzea v San Diegu príjemne šokovaní. Zistili, že napriek premeny pôvodnej krajiny pre poľnohospodárske účely, sa druhu San Quintin kangaroo rat predsa len podarilo na tomto mieste prežiť. Scott Tremor so svojím tímom dokonca na jedincov tohto druhu tarbíka natrafili i v prírodnej rezervácii Valle Tranquilo. Zdá sa teda, že tieto malé roztomilé zvieratá nielen, že dokázali zásah človeka do ich prirodzeného prostredia prežiť, ale dokonca svoje teritórium ešte rozšírili.

Pozri aj: Viac ako 8 metrov dlhá ryba či norok, ktorý končil ako kabát. 10 zvierat, ktoré žili na Slovensku ešte pred pár desaťročiami, no dnes sú už (aj vďaka človeku) vyhynuté

iflscience.com
0
Komentovať (0)