Foto: Twitter/Sanctuaries

Hlbiny oceánu sú plné stvorení a záhad, o ktoré by ste pri potápaní zavadiť nechceli.

Zdá sa, že čím hlbšie sa vedci ponoria, tým desivejšie stvorenia pri tom objavia. Hovorí sa, že krása je v oku toho, kto ju vníma, rovnako, ako aj hrôza. Nám však tieto stvorenia pripadajú v každom prípade ako vystrihnuté z halloweenskeho hororu.

Halloween už máme za sebou no vedci sa tento rok rozhodli, že sa podelia o zábery tých najdesivejších stvorení, na aké sa im v temnom oceáne podarilo natrafiť.  Oceány sú jednou z najmenej preskúmaných oblastí, no pri pohľade na niektoré tvory sa zdá, že niektoré oblasti je lepšie nechať nepreskúmané.

Vedci sa však nedajú tak ľahko zastrašiť a aby to dokázali, vytvorili na Twitteri zbierku záberov označenú ako #SpookWar. Ich cieľom je zhromaždiť čo najväčšie množstvo desivých záberov a zdá sa, že sa im darí skutočne dobre, pretože do zdieľania sa zapojilo už niekoľko inštitúcií, ktoré sa zaoberajú podmorským životom. Jedným z prvých záberov, ktorý sa na internete objavil, vyobrazoval oranžovú rybu Chaunax endeavouri z príznačne pomenovanej čeľade čertotvarých.

Táto ryba žije na dne oceánov a vyznačuje sa nie len zvláštnym zjavom, ale aj tým, že má žiabre umiestnené na vrchu hlavy. Odkiaľ sa táto ryba objavila je záhadou, zvyčajne však žije v hlbinách Pacifiku a najčastejšie ju môžete zahliadnuť v okolí ostrova Havaj. Táto čertotvará ryba je však len prípadom toho, na čo všetko občas vedci natrafia. Hmyz, ktorého sa mnohí z nás boja, pôsobí pri týchto stvoreniach neraz ako neškodný domáci miláčik. Ako napríklad táto ryba pripomínajúca nahnevaného a hladného dinosaura z Jurského parku.

Alebo tento veľkozubec

Alebo táto ryba s názvom Anoplogaster, ktorá by sa dokonale hodila do hororu. Predstavte si, že by sa vám zahryzla do nohy počas plávania

Aby toho nebolo málo, zdá sa, že pavúky žijú aj na dne oceánov a dokonca vyzerajú o niečo desivejšie, ako tie suchozemské v našich domácnostiach.

Ani na rybu Synodontidae nie je práve najpríjemnejší pohľad, stretnúť by sme ju počas plávania nechceli

A čo poviete na túto žraločiu chiméru s obrovskými očami a podivnými plutvami?

Ak sa vám medúzy doteraz zdali pekné, predstavujeme vám medúzu Tiburonia granrojo, ktorá pripomína akéhosi mimozemského votrelca

Ak ešte nemáte dosť, pozrite si zblízka chrup tejto ryby

Nech sú však tieto stvorenia akokoľvek desivé, sú zároveň aj nesmierne fascinujúce. Na akého najdesivejšieho tvora ste doteraz natrafili vy? Dajte nám vedieť v komentároch.

allthatisinteresting
Príbehy
0
Komentovať (0)