Foto: Roman Fedortsov (Instagram)

Ruský rybár na sociálnych sieťach opäť šokuje ľudí zábermi hlbokomorských "príšer".

Kým obrovské množstvo živočíchov žijúcich na zemskom povrchu už poznáme, obrovskou záhadou pre človeka stále ostávajú hlbiny oceánu. Čím hlbšie do temného oceánu nazrieme, tým väčšie tajomstvá nám pravidelne odkryje. Pravdepodobne ste už zachytili niektoré z fotografií ruského rybára Romana Fedortsova, ktorý prostredníctvom sociálnych sietí ukazuje verejnosti rôzne “príšery”, ktoré sa mu podarí z vôd vyloviť. Vitajte pri ďalšej sérii jeho fotografií. 

Roman Fedortsov je rybár, ktorého revírom sú vody Barentsovho mora v blízkosti ruského prístavu Murmansk. Roman tvrdí, že človek si nemusí vymýšľať príšery, ale príroda mu ich sama ponúkne. Na svojom Twitteri a Instagrame pravidelne šokuje ľudí fotografiami rôznych stvorení, na ktoré počas svojej práce narazí. “Špecializuje” sa najmä na hlbokomorské tvory, ktoré sú vo svete pomerne neznáme. Tieto zvieratá žijú vo večnej temnote, kedže slnečné žiarenie prenikne v priemere len 200 metrov pod vodnú hladinu.

Hlbokomorské živočíchy sú vo väčšine sfarbené do čierna alebo tmavočervena. Je to tak preto, aby boli čo najmenej výrazným cieľom pre hlbokomorských dravcov. Vo veľkých hĺbkach je navyše oveľa vyšší tlak. Keď sú potom hlbokomorské živočíchy vylovené na povrch, nízky tlak ich telo často deformuje. A výsledok je neraz desivý.

Pozri aj: Na internet zavesil fotku mŕtvej pumy. Reportéra za lovecké zábery ľudia rozniesli v zuboch

iflscience.com
2
Uložiť článok
Komentovať