mit.edu

Matej Mensatoris / / Veda
Nové usporiadanie grafénu z neho nerobí iba najľahší materiál na svete, ale aj jedným z najsilnejších.

Po celé desaťročia sa vedci snažia vytvoriť čoraz lepšie a kvalitnejšie materiály. Moderná doba a stále vyššie nároky na technológie volajú po nových materiáloch s jedinečnými vlastnosťami. Nie je to tak dávno, kedy bol predstavený grafén, najľahší materiál na svete. Ale je tu jeden háčik s ním spojený. Z grafénu je problém vytvoriť užitočné trojrozmerné výrobky, čo z neho robí síce zaujímavý materiál, no s jeho využitím je to už horšie. To by sa ale malo teraz zmeniť. 

Problém s grafénom je najmä ten, že dobre funguje pri 2D modeloch. Tie sú však v praxi využiteľné len vo veľmi obmedzenej miere.

Teraz však tím vedcov z Massachusettskej technologickej univerzity (MIT) vytvoril pomocou grafénu a špeciálnej 3D tlačiarne vytvorili sieťovú konštrukciu z grafénu, ktorá si zachováva ľahkosť a navyše sa ukazuje, že takýto výrobok z grafénu je aj mimoriadne silný.

Na experimentoch s vyrobeným 3D grafénovým modelom urobili vedci sériu experimentov. Zistili, že grafén so špeciálne zvolenou stavbou konštrukcie dokáže byť až 10 násobne silnejší ako oceľ pričom má hustotu na úrovni iba 5% oproti nej.

Pozrite si video o tomto jedinečnom materiály:

Pozri aj:

interez.sk (mmm), futurism.com


Komentovať (0)