narcity

branči / / Veda
Podprsenky - tie drahé veci, ktoré nosí skoro každá žena skoro každý deň. Veci, za ktoré sú ženy do určitej miery celkom vďačné, lebo častokrát pozdvihnú (nielen) sebavedomie. Veci, ktoré by muži na ženách najradšej nevideli. Sú rôznych tvarov, veľkostí a materiálov.

Dnes, 13. októbra je medzinárodný deň bez podprseniek a má za posolstvo podporiť povedomie rakoviny prsníka a získať peniaze na jej výskum. Niektorí ľudia za nosenie podprseniek sú, no sú aj takí, ktorí sú doslova ich odporcami. V tomto článku sa dozviete, prečo sú vedci za to, aby ženy podprsenky nenosili.

Nedávny vedecký výskum ukázal, že podprsenky nie sú pre zdravie žien vhodné. Vedec Jean-Denis Roullion uskutočnil 15-ročnú štúdiu na ženách vo veku 18- 35 rokov. Vrámci svojho výskumu zistil, že používanie podprsenky už v mladom veku rozhodne neposkytuje žiadne výhody, pokiaľ ide o ich podporu. Jeho zistenia ukázali, že jej dlhodobé nosenie zle vplýva na ich tvar a znižuje krvný obeh.

Ženy, ktoré podprsenku v rámci výskumu nenosili, mali lepšie výsledky a ich prsia boli z dlhodobého hľadiska pevnejšie. Ďalší lekár, ktorý ale nebol súčasťou tohoto výskumu uviedol, že zbavenie sa podprseniek môže skutočne zvýšiť produkciu kolagénu a elasticitu, ktoré stoja za pevnosťou pŕs.

 JOVANA RIKALKO / STOCKSY
JOVANA RIKALKO / STOCKSY

Výskum sa uskutočnil na vzorke 330 žien a potvrdil riziká nosenia podprseniek, no treba brať do úvahy aj to, že počet žien bol naozaj len kvapkou v mori a výsledky o väčšej vzorke žien po celom svete by možno mohli ukázať iné výsledky. Takisto chápeme, že niekedy je tento kúsok oblečenia nevyhnutný… No skúste si dať týždeň „bez“, a uvidíte, že sa budete cítiť omnoho lepšie, slobodnejšie. A určite tým nepotešíte len seba.Komentovať (0)