Na nedatovanej snímke Amerického národného inštitútu zdravia elektrónový mikroskop zachytáva nový koronavírus SARS-CoV-2 (žltá farba). Foto: TASR/AP

Vedci robia, čo môžu, aby našli efektívny liek na koronavírus.

Nádej predstavuje liečivo remdesivir. Ukázalo sa totiž, že liečivo dokáže zastaviť replikáciu koronavírusu a zabrániť tak tomu, aby došlo k nákaze človeka.

Liečivo dokáže zastaviť replikáciu koronavírusu

Ako informuje portál Science Daily, v odbornom časopise Journal of Biological Chemistry bola nedávno publikovaná štúdia, ktorá potvrdila účinnosť liečiva remdesivir. Ešte vo februári rovnaké laboratórium, ktoré testuje účinnosť remdesiviru proti koronavírusu, testovalo účinnosť tohto liečiva proti ochoreniu MERS. Toto ochorenie zapríčiňuje vírus podobný koronavírusu. Ukázalo sa, že v prípade vírusu spôsobujúceho MERS, ale aj v prípade koronavírusu, je remdesivir účinným liečivom.

Liečivo bolo pôvodne vyvinuté ešte v roku 2014 v boji proti ebole. Liečivo funguje tak, že ovplyvňuje replikačnú schopnosť vírusu, následkom čoho sa nedokáže rozmnožovať. Napodobňuje stavebné častice vírusu, vďaka čomu sa do vírusu dostane dostatok inhibičnej látky na to, aby sa vírus nedokázal rozmnožovať. Remdesivir bol otestovaný na zvieracích bunkách ale aj na umelo vytvorených bunkových kultúrach. V mnohých krajinách sa už dokonca chystajú klinické testy.

Foto: unsplash

WHO upozorňuje, že na pandémie by sme mali byť pripravení lepšie

Vedci však upozorňujú, že liečivo sa správa v laboratórnych podmienkach odlišne a nie je možné s istotou predpovedať, ako zaúčinkuje na človeka. Laboratórium, ktoré sa testovaním remdesiviru zaoberá, sa kedysi venovalo liečbe HIV, prešlo však na testovanie liekov proti nákazlivým ochoreniam, ktoré môžu zapríčiniť pandémie. WHO totiž varuje, že pandémie sa môžu opakovať, pričom mimoriadne nebezpečný je nielen koronavírus, ale napríklad aj ebola či ochorenie lassa.

Je preto dôležité, aby sme boli na prípadné ďalšie pandémie pripravení lepšie, ako sme v súčasnosti. Nádej predstavuje fakt, že vedci po celom svete spojili sily a všetci pracujú na tom, aby sa do nemocníc čo najskôr podarilo dostať liek či vakcínu proti koronavírusu. Navyše, remdesivir je len jedným z množstva liečiv, ktoré sa v súčasnom boji proti koronavírusu testujú. Prvé dôležité výsledky klinických testov by mali byť zverejnené už na prelome apríla a mája.

Science Daily
Uložiť článok

Najnovšie články