Foto: CC Wikimedia

Niektoré objavy sa na prvý pohľad zdajú neuveriteľné, no spomeňte si, že aj Galilei žal výsmech, keď tvrdil, že Zem sa točí.

Nie je tomu ani mesiac, čo sme vás informovali o správe, že sa vedcom celkom po prvýkrát v histórii podarilo zachytiť mimozemský objekt, ktorý prelietal našou slnečnou sústavou. A tento objekt bol kuriózny práve tým, že disponoval vlastnosťami kométy a asteroidu zároveň. Prvý medzihviezdny návštevník v našej slnečnej sústave by mohol ukrývať čosi viac.

Objekt s názvom Oumuamua svojim blízkym preletom zaujal vedcov po celom svete. Ten síce minul Zem už 19. októbra, no i po niekoľkých týždňoch, kedy sa od nás nachádza v dvojnásobnej vzdialenosti rozpätia medzi Zemou a Slnkom stále predstavuje predmet nadmerného záujmu vedcov. Teleskop Green Bank v Západnej Virgínii teraz bude investovať všetok svoj čas do skúmania záhadného objektu.

Wikimedia Commons

Keďže sa vedcom nepodarilo vypátrať komu ( koma – plynný obal jadra kométy) je už teraz jasné, že ide o asteroid. Stále je tu však malá šanca, vďaka jeho nezvyčajnému správaniu a podlhovastému tvaru, že ide o mimozemskú sondu, loď alebo čokoľvek iné, čo by mohlo mať pôvod v mimozemskej civilizácii. Oumuamua má pomer dĺžky a šírky v mierke 10:1, čo je pre asteroid veľmi nezvyčajný tvar. Pre kozmickú loď by sa ale hodil o čosi viac.

Wikimedia Commons

Šanca, že naozaj pôjde o objekt, ktorý by mohol byť vytvorený, alebo obsadený mimozemskou civilizáciou je naozaj mizivá a blíži sa k nule. Organizácia Breakthrough Initiatives však oznámila, že bude pozorovať jeho rádio vlny na frekvenciách od 1 do 12 GigaHertzov. Toto pozorovanie prebehne od 16:00 do 21:00 dnešného dňa, teda 13. decembra. Napriek veľkej vzdialenosti, v ktorej sa už Oumuamua nachádza, ho bude možné pozorovať, keďže je to stále menej ako 2% vzdialenosti, akú od Zeme predstavuje sonda Voyager.

Pravdepodobnosť, že nejde o objekt mimozemskej civilizácie je viac než vysoká, no i napriek tomu môže toto pozorovanie priniesť veľmi zaujímavé výsledky. Oumuamua má predsa len dosť veľa zaujímavých vlastností, počnúc jeho pôvodom cez jeho tvar až po jeho zvláštnu trajektóriu.

Pozri aj: Prichádza posledné vesmírne divadlo tohto roka: Oblohu rozžiari až 120 meteorov za hodinu a všetko zavŕši obrovský 5-kilometrový asteroid

iflscience.com
Príbehy
0
Komentovať (0)