ESO/M. Kornmesser

Vedcom sa celkom po prvýkrát v histórii podarilo zachytiť mimozemský objekt, ktorý prelietal našou slnečnou sústavou.

Záhadná, dlhá, červená skala sa Mliečnou cestou potulovala už stovky miliónov rokov, no až doposiaľ sa jej nepodarilo zachytiť sa v akejkoľvek slnečnej sústave. Teraz preletela cez našu sústavu a to poskytlo vedcom možnosť pozorovať prvý mimozemský, medzihviezdny objekt v našej blízkosti.

Desiatky rokov sme viedli teórie o tom, že také objekty tam von niekde sú a teraz máme po prvýkrát v histórii priamy dôkaz o tom, že existujú,” povedal Thomas Zurbuchen, správca riaditeľstva vedeckých misii v NASA. “Tento prelomový objav nám otvára dvere k študovaniu formovania iných slnečných sústav.” Zachytiť ho sa podarilo 19. októbra teleskopu na Havaji, ktorý sa špecializuje na objekty v blízkosti Zeme.

ESO/K. Meech et al.

Ďalšie pozorovania a obežné výpočty dokázali určiť, že objekt nepochádza z našej slnečnej sústavy. Pohybuje sa rýchlosťou 95-tisíc kilometrov za hodinu a vedci sa domnievali, že putuje z hviezdy Vega, ktorá je od Zeme vzdialená 25 svetelných rokov v súhvezdí Lyra. Keď však tento objekt s názvom Oumuamua započal svoju cestu pred 300-tisíc rokmi, jeho štartovací bod bol príliš vzdialený od hviezdy Vega.

Pozorovania dokázali, že jasnosť tohto asteroidu sa dramaticky mení, no pohybuje sa v najvyšších hodnotách a mení sa každých 7 hodín. “Táto veľmi intenzívna jasnosť značí, že objekt Oumuamua má predĺžený tvar. Jeho dĺžka je desaťnásobne väčšia ako jeho šírka. Taktiež sme zistili, že má tmavočervenú farbu, ktorá sa výrazne podobá na objekty mimo našej slnečnej sústavy. Asteroid však vôbec nereaguje a nenachádza sa na ňom ani zrnko prachu.” povedala doktorka Karen Meech.

ESO/K. Meech et al.

Na základe informácii, ktoré sa vedcom podarilo načerpať, by mohol byť tento asteroid zdrojom rôznych kovov, avšak sa na ňom nenachádza žiadna voda či ľad. Oumuamua si zachoval svoju rýchlosť, obišiel Slnko a postupne sa dostal preč z našej slnečnej sústavy. Tento objav je však veľmi dôležitý, pretože ide o prvý objekt v našej slnečnej sústave pochádzajúci z inej. Tiež by nám mohol pomôcť s odpoveďami na rôzne otázky týkajúce sa vesmíru.

Pozri aj: Bola by svetovou jednotkou. Takto by to vyzeralo, keby bola Európska únia jedným štátom

independent.co.uk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )