EVNautilus / YouTube

Matej Mensatoris / / Planéta Zem
Vedci na morskom dne objavili zvláštny úkaz. Jazero zložené z extrémne slanej vody a zmesi jedovatých plynov. Pre väčšinu organizmov takéto podmienky znamenajú istú smrť. Biológovia sú ale z objavu nadšení a tešia sa na štúdie tohto neobvyklého objavu.

Vedci a morskí biológovia najnovšie vykonali veľký objav. Na morskom dne v Mexickom zálive objavili niečo, čo nazvali jazerom pod hladnou mora. Toto jazero je však poriadne nehostinným miestom a keby ste sa náhodou rozhodli, že do neho vplávate, s najvyššou pravdepodobnosťou by to bolo to posledné, čo by ste vo svojom živote urobili. 

Profesor biológie Erik Cordes z Temple univerzity vo Philadelphii vykonával rozsiahly prieskum objaveného jazera a takto opísal svoje zistenia:

„Bola to jedna z najúžasnejších vecí, aké som kedy videl v hlbinnom mori. Môžete sa ponoriť na dno oceánu a zrazu sa pozeráte na jazero. Je to ako keby ste sa ocitli v úplne inom svete.“

Asi viacerí uvažujete, ako je vôbec možné aby „jazero“ existovalo pod hladinou mora. Dôvodom je, že voda v jazere je približne 5x slanšia ako okolitá morská voda a navyše obsahuje smrteľne vysoké koncentrácie toxických plynov ako je metán a sírovodík. Táto kombinácia zabraňuje tomu, aby sa dokázala „voda v jazere“ zmiešať s okolitou morskou vodou.

Zvieratá či ľudia, ktorí by vplávali do tejto oblasti by sa pravdepodobne veľmi rýchlo otrávili. Jediné, čo tam dokáže prežiť, sú niektoré druhy odolných baktérií, červov, či kreviet.

Pozrite si exkluzívne video z tohto jazera:

Pre vedcov je toto jazero ako veľkým detským ihriskom. Môžu tu skúmať a sledovať ako sa niektoré druhy organizmov dokážu vyrovnať s extrémnymi podmienkami, aké tu panujú. To môže pomôcť ľuďom pochopiť, aké biologické procesy sú potrebné k tomu, aby organizmy dokázali odolať aj podmienkam, ktoré sú za normálnych okolností smrteľné.

6

interez.sk (Matej Mensatoris), sciencealert.com


Komentovať (0)